Povežite se s nama

EU

Vrijeme je za liberalno razmišljanje u sukobu Nagarno-Karabah

Objavljeno

on

Mogući scenariji za sukob oko Nagorno-Karabaha, koji je u svojoj najtoplijoj fazi u posljednjih 30 godina, jedan su od najzbunjujućih problema međunarodne zajednice posljednjih dana. Je li posljednje neprijateljstvo "oluja prije tišine" ili relativno "tišina prije oluje" presudno je za budućnost regije, a možda i svijeta, piše Louse Auge.

Ranije je bilo apsolutno normalno prognozirati razvoj sukoba oko Nagorno-Karabaha po dva glavna scenarija.

Prva i naravno poželjna bila je pronalazak rješenja za sukob mirovnim pregovorima. Međutim, neuspjeh kopredsjedatelja skupine Minsk iz OESS-a tijekom posrednih 26 godina bacio je mračnu liniju na ovaj scenarij.

Drugi, ali nepoželjan scenarij bio je još jedan rat koji je također obuhvaćao sljedeća dva glavna scenarija: rat ograničen između Armenije i Azerbejdžana ili rat većih razmjera potaknut intervencijom vanjskih sila, prije svega Turske i Rusije, pretvarajući ga u globalnu katastrofu .

Nerazumno je da Turska, strateški saveznik Azerbejdžana, izravno intervenira u ovom sukobu bez dodatnog čimbenika treće zemlje, jer su vojne sposobnosti Azerbejdžana pokazale nepotrebnim. Stoga je glavna prijetnja provokacija Rusije od strane Armenije, koja trpi teške vojne poraze protiv Azerbejdžana.

Više nije tajna da je primarni cilj Armenije podvrgavanjem gusto naseljenih stambenih područja Azerbejdžana, uključujući i one udaljene od bojišnice, teškim topničkim i raketnim napadima demonstrativno s teritorija Armenije, provocirati Azerbejdžan na slične mjere odmazde, u konačnici nadajući se izravnoj ruskoj vojnoj intervenciji. Međutim, unatoč brojnim pokušajima Armenije, suzdržani pristup azerbejdžanskog političkog i vojnog vodstva, kao i realpolitika i racionalan pristup ruskog političkog establišmenta, na čelu s predsjednikom Putinom, do sada su bili opasni, bezumni i zločinački napori Armenije osujetio.

Nakon još jednog razgovora u Ženevi 30. listopada između ministara vanjskih poslova zemalja u ratu i izaslanika iz Francuske, Rusije i Sjedinjenih Država, postalo je jasnije da je jedini scenarij koji je na snazi ​​sada da Armenija i Azerbajdžan riješe međusobni sukob - mirom ili ratom. Nespremnost Armenije da dobrovoljno napusti okupirane azerbejdžanske teritorije onemogućava mirno rješenje. Što nažalost ostavlja važećim samo jedan scenarij - rat.

Međutim, na pozadini dugogodišnje teze međunarodne zajednice da ne postoji vojno rješenje sukoba u Nagorno-Karabahu, postavlja se nužno pitanje: mirno rješenje nije bilo moguće, a 26 godina pregovora nije uspjelo donijeti trajni mir regija. Ali nakon mjesec dana vojnog sukoba, na terenu su sada nove stvarnosti. Hoće li rezultati ovog rata na kraju donijeti mir i stabilnost regiji?

Zanimljivo je da je povlačenjem paralela između sukobljenosti i ekonomije moguće natuknuti odgovor na ovo pitanje. Činjenica da se rat vodi samo između Azerbejdžana i Armenije i da nema vanjskog miješanja, neizbježno podsjeća na liberalnu ekonomsku teoriju u kojoj se ekonomski odnosi formiraju samo na osnovi ponude i potražnje bez državne intervencije. Prema zagovornicima ove teorije, u ovom će slučaju tržište regulirati "nevidljiva ruka", metafora, koju je uveo škotski filozof i ekonomist Adam Smith iz 18. stoljeća. Liberalizam definira "nevidljivu ruku" kao nevidljivu tržišnu silu koja pomaže potražnji i ponudi dobara na slobodnom tržištu da automatski postignu ravnotežu. Ova teorija također podržava ideju da se nedostaci i krize u gospodarskim aktivnostima mogu učinkovito riješiti "nevidljivom rukom" temeljenom na čistim tržišnim načelima. S druge strane, iako vladina intervencija u gospodarstvu može imati neke regulatorne učinke, ona neće biti održiva i dugotrajna. Samoregulacija tržišta uvjet je ekonomske stabilnosti.

Unatoč svim svojim nedostacima i kritikama, ova je teorija možda najbolje rješenje za primjenu na sukob oko Nagorno-Karabaha u ovoj fazi.

Prirodna ravnoteža u regiji moguća je samo uzajamnim priznavanjem i obnavljanjem međunarodnih granica. Bez osiguranja ovih osnova, svako vanjsko uplitanje ili pokušaji ponovnog zamrzavanja sukoba neće donijeti trajno rješenje i na kraju će dovesti do budućih novih ratova.

Do sada, bitke od prošlog mjeseca pokazuju da je Azerbejdžan bliži odlučnoj pobjedi u ovom ratu. Kao rezultat toga, Armenija će se morati zauvijek odreći svojih teritorijalnih zahtjeva, ne ostavljajući razloga za daljnje ratove s Azerbajdžanom. Ogroman demografski, ekonomski i vojni jaz Armenije prema Azerbejdžanu, kao i odsutnost bilo kakvih zahtjeva Azerbejdžana prema teritorijima Armenije, spriječit će novi rat između dviju zemalja u budućnosti.

Stoga, koliko god bolno zvučalo, ako svijet zaista želi trajni mir u regiji, jedini način je sada dopustiti zaraćenim stranama da pronađu potrebnu ravnotežu među sobom. "Laissez-faire, laissez-passer", kako su to liberali lijepo saželi. A mir i stabilnost, koje mnogi smatraju vrlo malo vjerojatnima, neće biti daleko.

Sva mišljenja izražena u gore navedenom članku pripadaju samo autoru i ne odražavaju nikakva mišljenja Reporter EU.

Ekonomija

'Integracija i uključivanje znači slušati migrantske zajednice' Johansson

Objavljeno

on

Europska komisija pokrenula je (24. studenoga) svoj najnoviji plan akcije o integraciji i uključivanju za razdoblje 2021.-2027. Akcijski plan promiče uključivanje svih, prepoznajući prepreke koje mogu ometati integraciju. 

Izgrađen je na principu da inkluzivna integracija zahtijeva napore i osobe i zajednice domaćina i iznosi nove akcije koje se nadovezuju na postignuća prethodnog akcijskog plana iz 2016. Novi pristup također promatra kako zajednice domaćini mogu pomoći migrantima da se integriraju .

Povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson rekla je: "Migranti smo 'mi', a ne 'oni'. Svatko mora igrati ulogu u osiguravanju da naša društva budu kohezivna i prosperitetna. Integracija i uključivanje znače slušanje migrantskih zajednica i osiguravanje da svi mogu uživati ​​prava bez obzira na pozadinu. Inkluzivna integracija daje iste alate i potporu potrebnu za doprinos društvu, tako da migranti mogu postići svoj puni potencijal, a naša društva imaju koristi od njihove snage i vještina. "

U Paktu o migracijama i azilu, EU naglašava da su uspješna integracija i uključivanje ključni dio dobro vođene i učinkovite politike migracija i azila. 

Akcijski plan predlaže ciljanu i prilagođenu potporu koja uzima u obzir specifične izazove različitih migrantskih skupina, poput spola ili vjerske pripadnosti. 

Nastaviti čitanje

EU

Predsjednik komisije najavio je ugovor o 160 milijuna doza cjepiva Moderna

Objavljeno

on

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila je danas (24. studenoga) da će Komisija odobriti svoj 6. ugovor za cjepivo COVID-19 s narudžbom do 160 milijuna doza cjepiva Moderna, za koje je nedavno utvrđeno da imaju 95% učinkovitosti u nedavnim pokusima. 

Komisija je također izdala narudžbe s tvrtkama CureVacc, Pfizer / BioNTech, AstraZeneca, Sanofi-GSK i Janssen Pharmaceutica. Jednom kada se dokaže da je cjepivo sigurno i učinkovito, svaka država članica primit će ga istovremeno proporcionalno, pod istim uvjetima.

Nastaviti čitanje

EU

Kazahstan kako bi osigurao da se bira više žena

Objavljeno

on

Zastupnici u Europskom parlamentu pozdravili su pokušaje Kazahstana da osigura više žena na budućim parlamentarnim izborima. To dolazi neposredno uoči sljedećih izbora, koji su određeni za 10. siječnja 2021. Time će se birati članovi donjeg doma parlamenta zemlje, poznatog kao Medžlis. Bit će to prvi parlamentarni izbori zemlje srednje azijske države bogate energijom otkako je Kassym-Jomart Toqaev 2019. naslijedio Nursultana Nazarbaeva, koji je te godine podnio ostavku nakon gotovo tri desetljeća na vlasti, piše Colin Stevens.

U odstupanju od običaja, datum pada na kraju petogodišnjeg mandata zakonodavca,

Predsjednik Tokajev kaže da je izborni i politički proces liberaliziran kako bi se omogućilo veće sudjelovanje civilnog društva. Osvrće se posebno na ono što je nazvano parlamentarnim oporbenim prijedlogom zakona - dio zakona koji je odobrio u lipnju. Prema ovoj izmjeni zakona, nevladine stranke trebale bi dobiti veću riječ u postavljanju zakonodavnog dnevnog reda.

To je važno u kontekstu Mazhilisa, donjeg doma parlamenta, gdje je vladajuća stranka Nur Otan osvojila 84 od 107 mjesta za izbor na izborima 2016. godine.

Tokajev je rekao da je još jedna pozitivna promjena bila obavezna kvota od 30 posto na stranačkim listama za žene i mlade. Za potrebe ovog zahtjeva, mladi podrazumijevaju osobe mlađe od 29 godina.

Istog se datuma održavaju izbori za tijela lokalne uprave, Maslikhate.

Trenutno u Kazahstanu postoji šest registriranih političkih stranaka. Nur Otan, čiji je čelnik bivši predsjednik Nursultan Nazarbajev, Ostale dvije snage u parlamentu su pro-poslovna Ak-Zhol, koja sebe navodi kao "konstruktivnu oporbu", i Komunistička narodna partija Kazahstana ili KNPK .

Nedavna anketa (u kojoj je ispitano 7,000 ljudi) pokazala je da 77 posto ispitanika planira glasovati.

Posljednji parlamentarni izbori održani su u ožujku 2016. godine.

Uoči izbora, ova je web stranica objavila mišljenja članova Europskog parlamenta i drugih.

Andris Ameriks, zamjenik predsjedatelja srednjoazijske delegacije u Europskom parlamentu, rekao je za EU Reporter: „Tijekom ovih izbora, stanovnici Kazahstana donijet će odluku o izboru zamjenika u sljedećih 5 godina. Vjerujem da će nacija Kazahstan napraviti pravi izbor, dok će kazahstansko vodstvo slijediti demokratske procese u ime prosperiteta i dobrobiti zemlje i njezinih ljudi. "

Dodao je: „Izrazito pozdravljam nastavak utvrđenog smjera bivšeg predsjednika Nazarbajeva u pravnim reformama i akcijama koje je poduzelo sadašnje kazahstansko vodstvo u razvoju demokracije, transparentnosti i dobrog upravljanja u zemlji.

„Uvođenje obvezne kvote od 30% žena i mladih na stranačkim listama, koju je potpisao predsjednik Tokajev, od velike je važnosti za daljnji razvoj uravnoteženog političkog života u Kazahstanu i za održavanje politike u skladu sa svjetskom praksom.

„Rezultati izbora vrlo su važni za Kazahstan, regiju Srednje Azije i za EU kao bliskog partnera Kazahstana, stoga se nadam da će ljudi iz Kazahstana biti aktivni i odgovorni u odluci tko će ih zastupati u Majilisu tijekom sljedećih pet godina.

"U vrijeme kada se cijeli svijet bori s pandemijom koja je izazvala velika socijalna previranja i izazvala nacionalne vlade, od vitalne je važnosti da ovi izbori pruže stvarni primjer međusobnog povjerenja između ljudi i vlasti."

Slovenski član RE-a Klemen Groselj, koji je stalni izvjestitelj parlamenta o Kazahstanu, rekao je: „Kazahstan je već važan partner EU-a u Srednjoj Aziji, posebno na energetskom polju, ali postoje i druge mogućnosti suradnje koje nisu u potpunosti iskorištene još.

„Gledajući nedavne događaje na Južnom Kavkazu, vjerujem da sada više nego ikad postoji obostrani interes za daljnji razvoj i jačanje postojećih odnosa. Vidim širok spektar konkretnih prilika za suradnju u bliskoj budućnosti, na primjer u okviru Zelenog dogovora i digitalizacije. "

Na izborima je dodao: „Očekujem da će kazahstanske vlasti zajamčiti potrebne uvjete za slobodan i pošten izborni postupak, istovremeno pružajući odgovarajuće mjere predostrožnosti u svjetlu trenutne epidemije COVID-19. Otvoreni, sigurni, transparentni i pošteni izbori mogu biti čvrst temelj za budući rast naše gospodarske i političke suradnje s Kazahstanom. "

Europarlamentarka Zelenih Viola von Cramon primijetila je: „S padom ruskog utjecaja i postupno agresivnom Kinom, republike srednje Azije, uključujući Kazahstan, signaliziraju određenu otvorenost prema EU. To je pozitivan znak.

"Poduzeti su pozitivni koraci u jamčenju osnovnog prava na okupljanje i istragu mučenja od strane službenika za provođenje zakona. Sad je pitanje dokle će ići kontrolirana demokratizacija.

„S obzirom na predstojeće izbore, dobrodošla promjena je postojanje obvezne kvote od 30% za žene i mlade, kao i povećana uloga oporbe u zakonodavnom procesu. Kako će se rangirati ljestvice na listi i hoćemo li vidjeti doista kritičnu oporbu kako se uvećava u donjem domu parlamenta? Mi ćemo vrlo pozorno pratiti ove promjene. "

Peter Stano, glasnogovornik EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku. rekao za ovu web stranicu: "EU pozdravlja poziv upućen OESS-ovom Uredu za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i članovima Europskog parlamenta da promatraju parlamentarne izbore u Kazahstanu 10. siječnja 2021. U svjetlu tekućih procesa reformi i modernizacije u Kazahstanu , posebno usvajanje zakona o izborima i političkim strankama (svibanj 2019.), EU očekuje da se izbori provode na slobodan, otvoren i transparentan način, u potpunosti poštujući slobode izražavanja i okupljanja. "

Rekao je: "EU pozdravlja što će se prvi put na stranačkim listama za žene i mlade zajednički uvesti kvota od 30 posto. EU potiče Kazahstan da iskoristi savjete i stručnost OESS-ovog Ureda za demokratske institucije i ljudska prava ( ODIHR) i Europskoj komisiji za demokraciju putem zakona (Venecijanska komisija) i u potpunosti provesti prethodno dane preporuke i sve buduće. "

Fraser Cameron, direktor EU / Azijskog centra sa sjedištem u Bruxellesu, rekao je da bi izbori "trebali označiti još jedan korak naprijed u stalnom napretku Kazahstana prema otvorenijem i demokratskijem društvu".

Bivši dužnosnik Europske komisije dodao je: "Bilo bi važno omogućiti više stranaka da se natječu nego što je to bio slučaj tijekom prošlih parlamentarnih izbora."

Nastaviti čitanje
Oglas

Facebook

Twitter

Trendovi