Povežite se s nama

kultura

Govor - Kreativna Europa: Ulaganje u republiku ideja i volje za obnovom

PODJELI:

Objavljeno

on

Androulla-VasiliouObrazovanje, kulturu, višejezičnost i povjerenik za mlade Androulla Vassiliou (na slici).

Gospodine predsjednika,

Ministar Birutis,

Dame i gospodo,

Dragi prijatelji,

Ja sam sretan da vam dobrodošlicu u Europski kulturni forum. Naša dvogodišnja sastanak je narasla i postala učvršćenje u Bruxellesu kulturnom planu.

Hvala vam što ste ovdje tako brojni! To je ohrabrujući znak.

Oglas

Kada sam prvi put obratio Europski kulturni forum prije dvije godine, sjećam se da su neki pitanje kako kultura će naći svoje mjesto u našim Europa 2020 dnevnog reda. Danas, kultura i sektori ona predstavlja imaju svoje mjesto na našem dnevnom redu i njihov potencijal za rast i radna mjesta priznaje.

U posljednjih nekoliko godina radili smo zajedno utvrditi strateške vizije, kako bi se osigurala odgovarajuća sredstva i nastaviti razvija regulatornog okruženja pogoduje kreativnost i inovativnost.

Naš dijalog i suradnja donijela ploda. Po prvi put, imamo sveobuhvatnu strategiju za kulturne i kreativne sektore, s izvje usvojena prošle godine.

Sljedeće godine imat ćemo na mjestu kreativnog Europi, novi program za kulturne i kreativne sektore za sljedećih sedam godina, koji je ojačan s novim garancija kredita objekta za kulturne i kreativne operatora i ukupno povećanje proračuna.

Ne kažem da smo, gdje smo trebali biti. Tu je još mnogo posla, a izazovi su mnogi. Ali ja sam se nada da idemo u pravom smjeru.

Predsjednik Barroso zarobljeni vrlo dobro različite razine na kojima je kultura u središtu europskog projekta, sada više nego ikada. [Hvala Vam na ohrabrujuće riječi i vaša prisutnost danas, gospodine predsjedniče.]

U mom druge strane, ja ću uzeti nekoliko minuta za označavanje trenutne izazove i ono što ja vidim kao prioriteti za budućnost.

Dopustite mi da započnem s izazovima. Financijska kriza i dalje određuje visoku cijenu za europska gospodarstva i građane. To je utjecalo i na kulturni i kreativni sektor. Zabrinjavajući trend vidimo među proračunskim vlastima koje umjetnost i kulturu gledaju kao na luksuz i trošak, a ne kao na ulaganje. Kao predsjednik Barroso, tvrdim da je kultura nužnost i pozivam sve na zajednički rad na ponovnom potvrđivanju doprinosa kulture i kreativnosti našem gospodarstvu i našem društvu.

Sada više nego ikad, podršku kulturnih i kreativnih sektora treba biti strateška. Ako želimo otključavanje potencijala kulturnih i kreativnih sektora za rast i radna mjesta, potrebno je ostvariti napredak na različitim frontama, od vještina prilagodbe na pristup financiranju.

Naša podrška bi trebala imati strukturiranje učinak.

Novi Creative Europa Program je izgrađen kako bi se postigla upravo to. Kreativna Europa otvorit će se međunarodna suradnja i publiku za umjetnika i profesionalaca u sektoru uspostavljanjem održive mreže, podržava nove talente i olakšavanje pristupa financiranju.

Podrška za kulturu mora biti dio integrirane strategije razvoja na svim razinama: lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj. Strukturni fondovi su tu da podržava pametne investicije. To je od najveće važnosti da ta mogućnost nije propustila za kulturu. S moje strane, obratio sam se u svibnju prošle godine pismo ministrima EU odgovoran za strukturne fondove, gdje sam naglasio potencijal kulturnih i kreativnih sektora za rast i izrazio nadu da će te mogućnosti dati dužnu pažnju u operativnim programima za razdoblje 2014-2020. Koristim ovu priliku da pozovem sve vas senzibilizirati lokalne, regionalne i nacionalne vlasti o izradi pametnih i zvuk ulaganja u kulturu. Sada je vrijeme da djeluje!

"Ne računa se sve što se može izbrojati i ne može se izbrojiti sve što se računa", rekao je Einstein. To dobro znamo. Međutim, istina je da, posebno u vrijeme financijske štednje, prijedlozi politika moraju biti potkrijepljeni čvrstim dokazima. Kultura nije iznimka - i to ni na koji način ne podriva njezinu suštinsku vrijednost kao javnog dobra.

Kako bi uvjerljiv slučaj za kulturu trebamo predstaviti sustavan, cjelovit i uvjerljive dokaze o njegovom doprinosu gospodarstvu i društvu. Vi ćete imati priliku razgovarati o tim pitanjima u više dubine kasnije danas. Također ćete čuti od gospodina Ristori o novoj inicijativi za postavljanje off proces koji uključuje politike, predstavnici kulturnih i kreativnih sektora i znanstvenika, kako bi se utvrdili znanstvenu potporu koja je potrebna za potpuno iskorištavanje potencijala tih sektora za rast i radnih mjesta. Ja u potpunosti podržavaju ovu inicijativu i veselim se nekim konkretnim rezultatima koji se mogu razviti prekovremeno.

To je bitno raditi i ne odnose se samo na podatke i statistiku. To se također odnosi na publiku i kulturno sudjelovanje. Kulturne institucije moraju poduzeti kako treba istražiti potrebe publike i izgraditi zajednicu sljedbenika.

I to je stvar hitnosti. Učinci krize doći dubok i širok u našim društvima. Mi ćemo objaviti danas, ankete Eurobarometra, čiji rezultati pokazuju izravnu povezanost između sudjelovanja u kulturi i nacionalnoj ekonomskoj situaciji. Kulturno sudjelovanje opada diljem Europe, a učinak je najjači u tim zemljama pogodila najteža kriza.

Svatko stoji izgubiti ako je takav alarmantan trend nastavi, dok su svi posebno će dobiti prosperitetnu kreativnog ekosustava.

Kultura nas čini "građanima republike ideja" - kako bismo posudili riječi velikog grčkog pjesnika Konstantina Kavafisa.

Kultura je sredstvo zajedničkih vrijednosti, nasljeđe prošlosti i naša odgovornost za budućnost. Kultura zasigurno može njegovati 'novi narativ za Europu'. Pridružujem se predsjedniku Barrosu u pozivanju ljudi iz kulture da razviju pozitivan diskurs i pomognu u suzbijanju pojava ekstremizma i ksenofobije koje se danas pojavljuju u različitim dijelovima Europe.

Dragi prijatelji,

Kao što je u biti zadnji Forum pohađam kao europska povjerenica zadužena za kulturu, dopustite mi da zatvorim izjavu s nekim mislima o područjima posebne pozornosti u narednim mjesecima.

Kulturna baština je među najjačih aduta za Europu. Ovaj rezervoar rasta i socijalne kohezije nije istraženo na optimalan način. Moramo uzeti oprezni pogled na tog potencijala i rješavanje izazova naše kulturne baštine s kojima je suočena u pogledu rizika za okoliš, vještina prilagodbe i digitalne revolucije.

Kultura i vanjski odnosi: mi smo napravili napredak, ali smo mi, gdje trebamo biti? institucije EU, države članice i civilno društvo u više navrata pozvao na više strateški pristup u ulozi kulture u našim odnosima s trećim zemljama. Moramo graditi na rastuću svijest da je kultura naše najbolje sredstvo za promicanje pozitivne i raznoliku sliku EU inozemstvu.

Iz kulturne suradnje na kulturnom diplomacije i mekom diplomacije, moramo shvatiti potencijal. Građevinski sinergije, udruživanje sredstava, osmišljavanje zajedničke strategije vis-a-vis strateški partneri su neke načine za istraživanje.

Osigurati poticajnog okruženja za europske umjetnike i stručnjake za kulturu u kojem se s pravom može stvoriti i rad. Poboljšanje regulatornog okvira zahtijeva, naravno, horizontalno djelovanje na razini EU i suradnji s državama članicama. To posebno vrijedi u području autorskog prava. Nadam se da ćemo i dalje postaviti odgovarajuće uvjete koji će omogućiti europskim kulturnim industrijama i kreatori pružiti kvalitetan sadržaj i razvoj novih usluga, posebno u digitalnom kontekstu.

Dragi prijatelji,

Kao što je Eugene Ionesco jednom rekao: 'u povijesti umjetnosti i misli uvijek je u svakom živom trenutku kulture postojala "volja za obnovom".

Nadam se da će ovogodišnji Kulturni forum pokazati još jednu priliku za testiranje ove "volje za obnovom", tako što će se sagledati napredak i izazovi koji predstoje.

Tijekom posljednje četiri godine slijedili smo isti cilj: ojačati mjesto kulture i kreativnosti na europskoj agendi i osigurati da svi oni koji žive u Europskoj uniji mogu uživati ​​i sudjelovati u kulturi. Zahvaljujem vam na suradnji i predanosti i želim vam poticajne rasprave tijekom sljedeća dva dana i kontinuiranu "volju za obnovom".

Hvala Vam.

Podijelite ovaj članak:

EU Reporter objavljuje članke iz raznih vanjskih izvora koji izražavaju širok raspon stajališta. Stavovi zauzeti u ovim člancima nisu nužno stavovi EU Reportera.

Trendovi