Povežite se s nama

energija

Intervju: Razgovor s veleposlanikom Urban Rusnák, glavnim tajnikom Tajništva Energetske povelje

PODJELI:

Objavljeno

on

rot_Urban_RusnakEnergetska povelja ima potencijal da postane jedna od vodećih organizacija međunarodnog upravljanja energijom - Energetska povelja Glavni tajnik Veleposlanik Urban Rusnák (na slici) razgovora EU Reporter.

Što se tiče međunarodnih energetskih organizacija, čini se da je Energetska povelja jedan od 'uspavanijih' aktera u globalnom krajoliku upravljanja energijom. Niste toliko poznati kao IEA ili OPEC, na primjer, a čak i takozvani ruski plinski OPEC nastoji dobiti više publiciteta u međunarodnim medijskim krugovima. Smatrate li da je ovo poštena procjena?

Međunarodne organizacije općenito, a posebno međunarodne energetske organizacije, uspavane su onoliko koliko ih mediji žele učiniti. Štoviše, oni imaju tendenciju da ih iz 'hibernacije' izvuče tempo međunarodnih događaja, posebno onih kojima su namijenjeni. Vijeće sigurnosti UN-a, na primjer, ističe se u međunarodnim medijima kada postoji globalna sigurnosna kriza ovog ili onog oblika, Agencija UN-a za izbjeglice kada se sigurnosna kriza pretvori u humanitarnu krizu, OPEC kada dođe do pada cijena nafte šok kakav se dogodio u drugoj polovici 2008. i tako dalje.

Energetska povelja je međunarodna energetska organizacija koja se razvila na temelju Ugovora o energetskoj povelji (ECT) 1994-a, koji ima ugovorne strane i potpisnike 54-a. Također ima više od 20-ovih promatrača, sastavljenih od obje zemlje i međunarodnih organizacija. Glavni zadatak Ugovora, kao i cjelokupni proces Povelje, jest promicanje energetske sigurnosti svih svojih članica na jednak i nepristran način. To uključuje brigu o interesima proizvođača (energije), potrošača, kao i zemalja uključenih u tranzit energije.

U praktičnom smislu to znači da radimo na zaštiti, kao i na sekuritizaciji ulaganja u našim državama članicama, promicanju trgovine energetskim robama i uslugama, služimo olakšavanju nesmetanog protoka tranzita energije preko granica naših država članica, zagovaramo strategije energetsku učinkovitost i podcrtavaju priznavanje prava države na vršenje suvereniteta nad svojim prirodnim resursima. ECT pruža svojoj biračkoj jedinici konkretne mehanizme za rješavanje sporova: postupke mirenja i arbitraže za sporove između države investitora i države koji neizbježno nastaju iznova i iznova.

Takve aktivnosti su, u biti, naš 'kruh i maslac': one čine svakodnevne aktivnosti Procesa energetske povelje i njima upravlja naše Tajništvo sa sjedištem u Bruxellesu. Ako zbog toga međunarodnim medijima djelujemo 'uspavani', neka tako i bude.

Dakle, čini se da moja procjena nije u potpunosti opravdana?

Oglas

Gledajte, kao organizacija čija je glavna briga međunarodna energetska sigurnost, mediji imaju tendenciju fiksiranja na nas kada je energetska sigurnost kao tema u središtu pozornosti. To bi moglo biti tijekom summita na visokoj razini kada Rusija i Europska unija, na primjer, žele postići sporazum o energetici: obje se strane mogu pozivati ​​na neka od temeljnih načela Energetske povelje kao na sredstvo na kojem moraju temeljiti svoje suradnja. Globalni forumi poput G8 također se pozivaju na Povelju i njezina temeljna načela prilikom objavljivanja političkih deklaracija.

Druga strana je u tome što mediji također nastoje usvojiti Energetsku povelju kada se pojavi kriza energetske sigurnosti u jednom ili drugom obliku. Jedan primjer je rusko-ukrajinska plinska kriza koja se održala u siječnju 2009. Iako su stranke radije same rješavale ovaj slučaj, odredbe Ugovora o EZ-u bile su im na raspolaganju u slučaju da bi se odlučile na njih vratiti kao sredstvo rješavanja sporova.

Energetska povelja je koncipirana na kraju Hladnog rata i ECT postoji od 1994. Vi ste postali glavni tajnik Sekretarijata Energetske povelje u siječnju 1, 2012 i služit ćete na tom mjestu za 5 godine. Koji su bili vaši osnovni ciljevi Povelje kada ste došli na vlast i što se nadate postići tijekom svog mandata na mjestu glavnog tajnika?

Kada su (tzv.) Europsku energetsku povelju osmislili i njegovali njeni utemeljitelji u ranim 1990-ovima, projekt sigurno nije patio od nedostatka političkih ambicija. Glavni politički arhitekt projekta, premijer Nizozemske u to vrijeme, Ruud Lubbers, predvidio je priliku za "veliku ulaznicu" za stvaranje pravnog okvira za Euroaziju s namjerom poticanja povjerenja ulagača. Američke i europske naftne i plinske tvrtke u to su vrijeme proučavale nove poslovne prilike 'na istoku', dok su sovjetska tržišta lišena kapitala očajnički trebala ulaganja, te su tako potaknula energetsku suradnju s obostranim dobitkom. Energetska povelja postala je vrlo ambiciozan projekt uzajamno korisne međunarodne energetske suradnje.

Uvjeti su se znatno promijenili od početka projekta Energetske povelje prije više od dva desetljeća. Današnje globalno energetsko okruženje suočava se s mnoštvom novih izazova koji su jedva poznati u ranim 1990-ovima. Županije koje se bave proizvodnjom energije su “porasle u prvi plan”, dok zemlje potrošači prečesto navode sigurnost opskrbe energijom kao ključni prioritet. Međutim, energetska sigurnost više ne može biti utemeljena na pretpostavci da se radi samo o sigurnosti opskrbe. Sigurnost potražnje glavni je čimbenik koji treba uzeti u obzir u globalnoj raspravi o globalnoj energetskoj sigurnosti. Nadalje, rasprava o klimatskim promjenama i teme o energetskoj učinkovitosti porasle su do razine neupućenosti koju do sada nismo vidjeli

Nakon preuzimanja dužnosti glavnog tajnika, dodijelila sam sebi glavnu zadaću da osiguram da se Energetska povelja podigne kako bi učinkovito odgovorila na globalne energetske izazove koji prevladavaju u ovom trenutku. Svoj temeljni posao vidim kao osiguranje da proces Energetske povelje ne samo da ostaje relevantan s obzirom na promjenjivi globalni energetski kontekst, već je sposoban napredovati u promijenjenom okruženju. Povelja mora postati dio rješenja globalnih energetskih izazova danas i sutra, a ne jučerašnjih. Ona ima sve potencijale da postane 'moć upravljanja' u području ulaganja i želim učiniti sve što mogu da vidim da se to dogodi.

U praktičnom smislu to znači da proces Povelje treba "modernizirati", ili reformirati, kako bi se zadovoljio interes vrlo raznolikog biračkog tijela država članica. Kao što možete shvatiti, ovi se kreću od različitih zemalja kao što su Portugal i Mongolija, ili Švicarska i naš najnoviji član, Afganistan, koji se pridružio ECT-u u ljetnom 2013-u.

Modernizacija (procesa Povelje)? Što to podrazumijeva u praksi i kako modernizirate međunarodnu energetsku organizaciju s tako raznolikom konstituencijom zemalja članica?

Modernizacija nije termin koji ja osobno mogu tvrditi da sam izmislio. Proces modernizacije Energetske povelje već je započeo prije nego što sam postao glavni tajnik, a Konferencija o energetskoj povelji, naše središnje tijelo za donošenje odluka, ponudila je plan o tome kako bi proces modernizacije trebao nastaviti.

Članovi Ugovora o energetskoj povelji započeli su proces proširenja geografskog opsega energetske povelje, traženja optimalnih instrumenata za provedbu svojih temeljnih načela u novom, brzo mijenjajućem međunarodnom energetskom okruženju. Naši postojeći članovi žele vidjeti da se više zemalja pridruži Ugovoru o energetskoj zajednici, budući da smatraju da su odredbe Ugovora, kao i temeljna načela na kojima se temelji, relevantne za mnogo šire područje (zemalja). To ne iznenađuje - Energetska povelja govori o primjeni vladavine prava u zemljama u kojima je Ugovor pravno obvezujući. Tko može kriviti naše članove za želju da se vladavina prava primjenjuje šire u kontekstu međunarodne energetske suradnje?

Nadalje, također moramo ojačati odnose između naših postojećih članova kako bismo potaknuli veće povjerenje u postupak povelje. Sve je to dio naše nedavno postavljene "strategije konsolidacije", koja služi kao dodatak proširenju zemljopisnog opsega Povelje. Strategija konsolidacije našeg postojećeg članstva, čini mi se, počinje isplaćivati ​​dividende. Nadamo se napretku u bliskoj suradnji s Rusijom u okviru procesa Energetske povelje. Ruski prijedlozi za jačanje međunarodne energetske sigurnosti vrlo su slični odredbama Energetske povelje i radimo na pronalaženju jačeg zajedničkog jezika.

Koliko su realni neki od tih ciljeva i jesu li ostvarivi u vašem petogodišnjem mandatu kao glavni tajnik?

Mislim da je važno za vaše čitatelje da shvate da su sve što sam prije ukratko iznijela naše ugovorne strane putem obvezujuće odluke Konferencije o Energetskoj povelji. Modernizaciju Energetske povelje naši su članovi prvotno ovlastili na Konferenciji o Povelji u Rimu u 2009-u i nastojali smo na tome graditi otkako sam postao glavni tajnik.

Ovo je važno. Bez takvog mandata bilo bi mi nemoguće raditi svoj posao. Na temelju našeg mandata, iznijeli smo našu strategiju modernizacije, uzimajući u obzir našu želju za konsolidacijom i proširenjem procesa povelje. Na mnogo načina iznova izmišljamo svoj identitet kao institucije globalnog upravljanja energijom na temelju modernizacije, što je, što je važno, upravo ono što je podržala naša izborna jedinica. Kao što je gore spomenuto, sve je veća želja za širenjem vladavine zakona u globalnoj energiji, što je ono što težimo isporuci.

Je li reforma Energetske povelje olakšana činjenicom da imate mandat iz svojih država članica?

Reforma nacionalnih ili međunarodnih tijela nikada nije sasvim 'šetnja parkom'. Međutim, vaši bi čitatelji također trebali shvatiti da naša izborna jedinica podržava Energetsku povelju i želi je proširiti kako u zemljopisnom opsegu tako i u važnosti. Ovo je ključni dio procesa modernizacije. Energetska povelja odnosi se na izgradnju i promicanje energetske suradnje u svakom smislu te riječi. Nastojimo osigurati „minimalne standarde“ u smislu zajedničkih pravila (obvezujući ECT) i pružiti platformu za razmjenu mišljenja o tim pravilima, za izglađivanje razlika, preispitivanje energetskih politika itd.

Riječ je o potpuno razvijenoj usluzi koju pruža proces Povelje, a njome upravlja Tajništvo Energetske povelje. Sve navedeno pomaže u predvidljivosti, transparentnosti i olakšava prirodu poslovanja u međunarodnoj trgovini energijom, što je u interesu svih dionika. Zbog toga naša izborna jedinica želi da reformira proces Energetske povelje kako bi postala „modernija“, u današnjem smislu te riječi i proširila se u opsegu geografske pokrivenosti.

A kakvi su izgledi za proširenje geografskog opsega?

Štoviše, Povelja postaje sve privlačnija zemljama izvan naše tradicionalne izborne jedinice. Afganistan je upravo završio proces pristupanja EZT-u kako je gore spomenuto, dok ratifikacija Ugovora o Energetskoj zajednici u Jordanu i Pakistanu napreduje. Nadamo se da će Crna Gora završiti pripreme za pristupanje prije kraja godine. Također blisko surađujemo s Indonezijom, Marokom i Srbijom, dok je naš odnos s Kinom dobio novi zamah.

Mnogo toga je još uvijek u tijeku. Međutim, budući da poslovanje s energijom zauzima više mjesto na međunarodnoj razini, ipak sam uvjeren da ćemo postati privlačniji za još širi spektar zemalja i proširiti geografski opseg članstva u skladu sa željama postojećeg biračkog tijela.

A što je s vašim odnosima s energetskom industrijom? Čini se da ste jako usredotočeni na svoj međuvladin proces koji tvrde kritičari industrije nije toliko transparentan i ne uzima u obzir u potpunosti “katalog zabrinutosti” korporativnog sektora. Industrija je, na kraju krajeva, ključni dionik međunarodne energetske igre?

Udarili ste čavao na glavu identificirajući industriju kao ključnog dionika unutar međunarodnih energetskih odnosa i razmjernih investicijskih procesa. Energetska povelja to nikako ne zanemaruje. U načelu, cjelokupni koncept Povelje izgrađen je oko interesa privatnog sektora budući da njegovi utemeljitelji nisu bili naivni na činjenicu da je industrija zapravo trebala ulagati, posebno u sektorima energetike bogatih zemalja.

Zbog toga se ECT temeljio na nizu instrumenata zaštite ulagača koji su bili obvezujući za države članice Ugovora. Međutim, zaštita investicija u okviru EZT-a jednako je i zaštita investitora od zemalja proizvođača energije koje bi ulagale unutar država članica EU-a ili drugih zemalja koje su ugovorne strane Ugovora (npr. Japan, Turska, itd.).

ECT se odnosi na uravnoteženje interesa sigurnosti opskrbe sa sigurnošću potražnje, budući da naša izborna jedinica predstavlja punu raznolikost lanca energetske vrijednosti. Naš je posao da se brinemo o svim našim članovima na nediskriminirajući način, a tvrtke iz tih zemalja nastoje najviše zaštititi Ugovor, budući da su one one koje moraju stvarno ulagati.

Bez obzira na to je li investitor međunarodna naftna tvrtka, državni "državni prvak" ili neka druga vrsta tržišnog čimbenika, mi zapravo o tome ne razmišljamo. Mi jednostavno nudimo da ih zaštitimo od proizvoljne regulacije i potaknemo povjerenje investitora tako što ćemo izjednačiti uvjete za ulagače.

Zanimljiva je činjenica da slušamo o sve većem broju postupaka spora između države investitora i države koji uključuju ECT unutar EU-a, a koje generiraju tvrtke iz Unije, a ne arbitražni slučajevi ECT-a u klasičnim "uzvodnim" energetskim zemljama . Unutarnje energetsko tržište EU-a razvija se i novo zakonodavstvo postaje naziv igre, što pruža novi opseg ECT-a koji će se citirati u postupcima rješavanja sporova. Vremena su se značajno promijenila od kada je Energetska povelja prvi put začeta.

Ima li Povelja praktične instrumente koji ga povezuju s industrijom? Čini se da promičete interese industrije nudeći zaštitu za ulaganja, ali kako zapravo komunicirate s energetskom industrijom s obzirom na to da ste u međuvladinim procesima, strogo govoreći?

Ovo je dobro i važno pitanje. Iako ste možda u pravu u svom shvaćanju da je Energetska povelja donekle strogi mehanizam, prije 10 godina pokrenuli smo Savjetodavni odbor za industriju (IAP) prema Energetskoj povelji kao naš prozor za međunarodnu energetsku industriju.

Danas se IAP sastoji od oko 38 međunarodnih energetskih tvrtki iz cijele naše izborne jedinice i održava sastanke u redovitim intervalima kako bi raspravljali o čitavom katalogu problema kao što ste gore spomenuli. To se uglavnom odnosi na teme odnosa s vladom, počevši od propisa, novog zakonodavstva, energetske učinkovitosti, kao i na niz drugih pitanja relevantnih za industriju na koja utječu postupci vlada. IAP također prilično pomno prati razvoj tržišta, budući da Povelja može pružiti informacije o svim najnovijim trendovima.

IAP-om predsjeda gospodin Howard Chase, visoki profesionalni profesionalac u energetici, a njegov rad se vodi u koordinaciji s našim Tajništvom u Bruxellesu. Članstvo u IAP-u za tvrtke dolazi bez naknade, ali im daje snažan glas u poslovima međunarodne vlade. Isto tako pomaže tvrtkama u transparentnosti, čineći međunarodnu vladu pristupačnijom i djeluje kao mjera za izgradnju povjerenja u kontekstu odnosa između ulagača i države.

To je jedan od korisnijih alata dostupnih industriji. Naposljetku, to dodatno pojačava i sekuritizira ulaganja u energiju tako što tvrtkama omogućuje pristup pouzdanim informacijama o najnovijim energetskim kretanjima u našoj izbornoj jedinici. Upravo o tome se radi u Energetskoj povelji. IAP, kao prozor, široko je otvoren za nove sudionike. Mislim da je to dobra vrijednost.

Generalni sekretar, bilo mi je zadovoljstvo razgovarati s vama, hvala.

Podijelite ovaj članak:

EU Reporter objavljuje članke iz raznih vanjskih izvora koji izražavaju širok raspon stajališta. Stavovi zauzeti u ovim člancima nisu nužno stavovi EU Reportera.

Trendovi