Povežite se s nama

EU

Europa mora izaći jača iz ove krize #Coronavirusa

PODJELI:

Objavljeno

on

Poruka predsjednika Europskog parlamenta, Europskog vijeća i Komisije kojom se obilježava Dan Europe.
Predsjednik parlamenta David Sassoli, predsjednik Europskog vijeća Charles Michel, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen(S lijeva) Charles Michel, David Sassoli i Ursula von der Leyen 

1950. Europa je bila u krizi, još uvijek fizički i ekonomski opustošena posljedicama Drugog svjetskog rata, i politički je tražila način da osigura da se strahote rata više nikada ne ponove. U toj mračnoj pozadini, 9. svibnja, francuski ministar vanjskih poslova Robert Schuman iznio je svoju viziju kako Europa može postići taj cilj stvaranjem zajedničkih institucija koje čine rat ne samo nezamislivim, već i materijalno nemogućim. Njegove su riječi promijenile tijek povijesti i postavile temelje na kojima su njegova generacija i buduće izgradile Europsku uniju koju imamo danas.

70. godišnjica Schumanove deklaracije dolazi u još jednom trenutku krize za Europu. Širom našeg kontinenta više od 100,000 XNUMX umrlo je od koronavirusa u posljednjih nekoliko mjeseci. Stotine milijuna suočene su s bez presedana ograničenjima u svom svakodnevnom životu kako bi se spriječilo širenje virusa.

Kao čelnici triju glavnih institucija EU-a, naša današnja razmišljanja su prije svega svima koji su izgubili voljene osobe. Zahvaljujemo se ključnim radnicima koji su nastavili raditi tijekom ove krize. Oni koji su na prvoj crti u našim bolnicama i domovima za njegu, boreći se za spas života. Ali i vozači dostave, prodavači, policajci, svi oni koji rade na osiguranju da se svakodnevni život može nastaviti.

Također smo zahvalni na duhu solidarnosti i građanske odgovornosti koji su pokazali europski građani. Milijuni koji su se dobrovoljno javili da pomognu kako god mogu tijekom krize, bilo da je riječ o kupovini starijeg susjeda, šivanju maski za lice ili prikupljanju novca koji su dali onima koji su u nevolji. Europa je najbolja kad pokazuje toplinu i solidarnost.

Europa je djelovala hrabro kako bi osigurala da jedinstveno tržište i dalje može funkcionirati, dopuštajući medicinske potrepštine da stižu tamo gdje ih trebaju liječnici i medicinske sestre, ventilatori koji mogu spasiti živote i hranu i osnovnu robu kako bi došli do naših trgovina u kojima bi ih Europljani mogli pronaći. police.

Donijeli smo odluke bez presedana kako bismo osigurali da nacionalne vlade imaju fiskalni kapacitet potreban za rješavanje neposredne krize. Europski mehanizam za stabilnost transformirali smo u instrument za borbu protiv COVID-19. Stavili smo na raspolaganje 100 milijardi eura kako bismo Europljane zadržali na radnim mjestima, podržavajući nacionalne kratkoročne radne sustave. A Europska središnja banka pružila je neviđenu potporu kako bi osigurala nastavak kreditiranja ljudi i poduzeća.

Još trebamo učiniti puno više. Kako naše države članice probno i postupno ukidaju blokade i ograničenja, prvi prioritet mora ostati spašavanje života i zaštita najugroženijih u našim društvima. Moramo i dalje činiti sve što možemo kako bismo podržali istraživanje cjepiva protiv koronavirusa. Uspjeh konferencije o globalnom odgovoru na koronavirus od 4. svibnja, koja je prikupila 7.4 milijarde eura i pod istim krovom dovela globalne zdravstvene organizacije da rade zajedno na cjepivima, liječenju i dijagnostici, pokazuje koliko se brzo svijet može okupiti iza zajedničkog uzrok. Moramo održati ovu mobilizaciju i održati svijet jedinstvenim protiv koronavirusa. Europa ovdje može igrati odlučujuću ulogu.

Oglas

Istodobno, sve države članice moraju imati fiskalni prostor potreban za rješavanje trenutne hitne medicinske pomoći.

Moramo se pripremiti za oporavak. Nakon straha za svoje živote, mnogi Europljani sada strahuju za svoja radna mjesta. Moramo ponovno pokrenuti europski gospodarski motor. Sjetimo se duha Roberta Schumana i njegovih kolega – inventivnog, odvažnog i pragmatičnog. Pokazali su da izlazak iz kriznih trenutaka zahtijeva novo političko promišljanje i raskid s prošlošću. Moramo učiniti isto i shvatiti da će nam trebati nove ideje i alati za potporu vlastitog oporavka. Moramo priznati da Europa koja će izaći iz ove krize ne može i neće biti ista kao ona koja je u nju ušla.

Prvo, moramo učiniti više kako bismo poboljšali život najsiromašnijih i najugroženijih u našim društvima. Previše ljudi u Europi borilo se za sastavljanje kraja s krajem prije nego što je ova kriza uopće započela. Sada se milijuni suočavaju s neizvjesnom budućnošću, izgubivši posao ili posao. Mladi i žene posebno su pogođeni i trebaju konkretnu i odlučnu potporu. Europa mora biti hrabra i učiniti sve što je potrebno da zaštiti živote i sredstva za život, posebno u područjima koja su najviše pogođena krizom.

Naša unija također mora biti zdrava i održiva. Jedna od lekcija koju treba naučiti iz ove krize je važnost slušanja znanstvenih savjeta i poduzimanja mjera prije nego što bude prekasno. Ne možemo odgoditi rješavanje klimatskih promjena i svoj oporavak moramo graditi na europskom zelenom dogovoru.

I moramo biti bliži građanima, čineći našu Uniju transparentnijom i demokratičnijom. Konferencija o budućnosti Europe, koja je trebala započeti danas, a samo je odgođena zbog pandemije, bit će ključna u razvoju tih ideja.

U vremenu smo privremene krhkosti i samo snažna Europska unija može zaštititi našu zajedničku baštinu i gospodarstva naših država članica.

8. svibnja ,, obilježili smo 75. obljetnicu završetka Drugog svjetskog rata. Uvijek se moramo sjećati strahota i barbarizma rata i žrtava danih da se okonča. Danas razmišljamo o onome što se dalje dogodilo. Sjetimo se generacije pedesetih godina koja je vjerovala da se od ruševina rata mogu izgraditi bolja Europa i bolji svijet - a zatim je nastavila graditi. Ako naučimo te lekcije, ako ostanemo jedinstveni u solidarnosti i iza svojih vrijednosti, onda se Europa može ponovno izvući iz krize jače nego prije.

Podijelite ovaj članak:

EU Reporter objavljuje članke iz raznih vanjskih izvora koji izražavaju širok raspon stajališta. Stavovi zauzeti u ovim člancima nisu nužno stavovi EU Reportera.

Trendovi