#Kazakhstan Osvaja rekordan broj medalja u Riju, stavlja 22nd u medalja raboš

PODJELI:

Objavljeno

on

Koristimo vašu registraciju za pružanje sadržaja na način na koji ste pristali i za bolje razumijevanje vas. Možete se odjaviti u bilo kojem trenutku.

RIO DE JANEIRO - Kazahstan je osvojio najviše medalja u svojoj povijesti na XXXI ljetnim olimpijskim igrama u Riju, koje su završile 21. kolovoza. Kazahstanski sportaši potraživali su 17 medalja - tri zlatne, pet srebrnih i devet brončanih. Ovaj rezultat omogućio je Kazahstanu da dosegne 22nd mjesto na medaljama među 206 zemalja.

sport.kz_

Tri nova olimpijska prvaka iz Kazahstana su dizač utega Nijat Rahimov, plivač Dmitrij Balandin i boksač Daniyar Yeleusinov.

Judoka Yeldos Smetov, dizač utega Zhazira Zhapparkul, hrvač Guzel Manyurova, boksači Vasiliy Levit i Adilbek Niyazymbetov osvojili su srebro.

Još jedna džudistkinja Otgontsetseg Galbadrah, dizači tegova Farkhad Kharki, Karina Goričeva i Aleksandar Zaičikov, atletičarka Olga Rypakova, hrvačice Elmira Syzdykova i Yekaterina Larionova, boksači Ivan Dychko i Dariga Shakimova izborili su brončane medalje.

As Astana Times izvijestili smo ranije, dok su se natjecanja otvarala 6. kolovoza, judaši Smetov i Galbadrakh osvojili su prve dvije nacionalne medalje na Olimpijskim igrama u Riju, srebrnu, odnosno brončanu.

Kazahstanski ljubitelji sporta polagali su velike nade u osvajanje medalja u dizanju utega, ali doping skandal koji je potresao reprezentaciju prije Rija i otkaz četvorice čelnika značajno su joj smanjili šanse. Unatoč tome, tim je postigao impresivne rezultate. Od osam kazahstanskih dizača tegova petorica su se iz Brazila vratila s medaljom.

Oglas

Nijat Rahimov je 77. kolovoza osvojio prvo zlato Kazahstana na igrama u Riju u težinskoj kategoriji do 10 kg. Svjetski prvak 2015. godine osvojio je glavnu nagradu postavivši svjetski rekord u čistom trzaju podigavši ​​214 kg.

“To je bio moj san. Bio je to težak put. Vrijeme kad su ljudi spavali, mi smo trenirali. Kad je snijeg bio do koljena, krenuli smo na treninge. Hvala svima koji su me podržali. To je, prvo, volja Božja, a zatim (za) ogroman broj ljudi koji su vjerovali u mene i podržavali me ”, rekao je Rahimov.

Istog dana, 22-godišnja dizačica utega Zhazira Zhapparkul osvojila je srebro podigavši ​​zajedničku težinu od 259 kg u dvije vježbe. Prva u trku podigla je 115 kg, a bila je druga iza kineske suparnice Xiang Yanmei sa samo jednim kilogramom. Kazahstanka je u čistom trzaju započela sa 140 kilograma, ali nije uspjela u svom prvom pokušaju. Dobila ga je u svom drugom pokušaju. Xiang je u svom prvom pokušaju uspješno podigla 142 kilograma. U posljednjem pokušaju Kazahstanka je podigla 144 kg, a suparnica 145 kg. Kao rezultat toga, Xiang je dohvatio zlatnu medalju sa Zhazirom tvrdeći da joj je izborilo srebro, a Egipćanka Sara Ahmed osvojila broncu.

“Osvojio sam ovu medalju zahvaljujući našoj zemlji i našim ljudima koji su me podržali. Moja velika zahvalnost ide i mojim roditeljima. Drago mi je što sam Kazahstanu mogao donijeti olimpijsku medalju. To je zaista velika pobjeda za mene ”, rekao je Zhapparkul.

Kharki, Goricheva i Zaichikov popeli su se na postolje u Riju da bi primili brončane medalje.

“Zadovoljan sam našim nastupom. Svi su se borili i pokušali doći do prva tri mjesta. Ovdje je nastupilo osam naših sportaša, a pet je osvojilo medalje. Preostala tri su se približila postolju, a dvoje sportaša završilo je na četvrtom mjestu, a jedan na petom. To podrazumijeva visoku razinu [spremnosti tima]. Naš uspjeh u Riju postao je moguć zahvaljujući marljivom radu naše momčadi i podršci Nacionalnog olimpijskog odbora, Ministarstva sporta i kulture Kazahstana i kazahstanskog Saveza za dizanje utega “, komentirao je glavni trener nacionalnog tima za dizanje utega Aleksei Ni.

U zapanjujućoj uzrujanosti koja je šokirala plivački svijet, 21-godišnji Kazahstanac Dmitrij Balandin pobijedio je najboljeg Joshua Prenota iz Sjedinjenih Država za 0.06 sekunde da bi osvojio zlato za 2 minute, 7.46 sekundi na 200 metara prsno. Rus Rus Anton Chupkov završio je blizu trećeg mjesta.

"Ovo je najveća čast i najveća stvar koju sam mogao pružiti svojoj zemlji", rekao je Balandin, prenosi rio2016.com. Jako sam ponosan na to. Zapravo, to je povijest, jer je to prva medalja u plivanju za Kazahstan i jako sam sretan što sam je ja dobio. "

Mnogi su stručnjaci za plivanje Balandinov nastup među osam plivača u finalu smatrali uspjehom samim sobom i nisu puno očekivali od stanovnika Almatyja. No, plivajući u vanjskoj osmoj traci, Balandin je tijekom cijelog događaja ostao uz najbolje na svijetu i na kraju prevladao.

“Želim zahvaliti svima u Kazahstanu koji su me podržavali i vjerovali do kraja u naš tim. Doista je vrlo teško. Možda na TV-u to ne osjećate, ali kad idete na start, posebno u tako neobično vrijeme, jednostavno dajete svu snagu da udovoljite cijeloj zemlji ”, rekao je Balandin.

Pokazalo se da su natjecanja u ženskom hrvanju još jedan uspjeh, donijevši još tri medalje. Gyuzel Manyurova sjajno se hrvao sve do finala i završio kao viceprvak u težinskoj kategoriji do 75 kg. Još jedno ugodno iznenađenje stiglo je od 22-godišnje Yekaterine Larionove koja je nastupila u težinskoj kategoriji do 63 kg. U meču za brončanu medalju hrvala se s 29-godišnjom Elenom Pirozhkova koja je predstavljala SAD. Amerikanac je u uvodnom dijelu borbe potražio tri boda, ali u drugom je postao žrtva impresivnog napada Larionove i završio na leđima, što znači direktnu pobjedu za kazahstanskog sportaša. Također, u težinskoj kategoriji do 69 kg, Elmira Syzdykova zatražila je broncu.

Tradicionalno, kazahstanski navijači očekivali su medalje od svog boksačkog sastava. Ekipa je općenito ispunila očekivanja osvojivši pet medalja. U ženskom boksaču Dariga Shakimova popela se na pobjedničko postolje, završivši treća. Ivan Dychko osvojio je svoju drugu broncu u Riju.

Još jedan kazahstanski boksač, Vassiliy Levit, mogao je osvojiti zlato u svom meču u teškoj kategoriji protiv svog ruskog protivnika Jevgenija Tiščenka. Rezultat 28-29 za Rusa izazvao je nered kad je objavljen, gledatelji su izviđali rezultat, i još uvijek je predmet mnogih rasprava u sportskom tisku. Brojni međunarodni mediji kažu da je kazahstanski boksač očito dominirao i kritiziraju odluku.

Adilbek Nyazymbetov osvojio je srebro u kategoriji do 81 kilograma, izgubivši od kubanskog boksača u finalu. Ovo mu je bilo drugo srebro s Olimpijskih igara, a prvo je stiglo prije četiri godine u Londonu.

Zlatna medalja ekipe Kazahstan u boksu došla je u poluteškoj kategoriji Daniyar Yeleussinov.

Doista, prije Igara, 25-godišnjaku su se polagale posebne nade. Kazahstanski boksači dominirali su u kategoriji, pobijedivši Bakhtiyar Artayev u Ateni 2004., Bakhyt Sarsekbayev u Pekingu 2008. i Serik Sapiyev u Londonu 2012. Stoga su navijači očekivali samo pobjedu Yeleussinov-a kada je stigao do konačne borbe. Uspio je ispuniti očekivanja, pobijedivši uzbekistanskog boksača Shakhrama Giyasova odlučujućih 3: 0.

“Budući da je ovo bila posljednja borba na turniru, morao sam se sabrati i s obzirom na sve, [mislim da sam] dao sve od sebe. Činim to cijeli život. Zato sam se mogao nositi s posljednjom borbom. Mi [kazahstanski boksači] imamo dobru tehniku ​​borbe i poznati smo po svojoj školi boksa. Mislim da smo to demonstrirali. Želio bih zahvaliti svim navijačima, svima koji su se brinuli za mene i nisu spavali večeras. Zahvaljujem svojoj obitelji, majci, sestri, bratu, nećaku. Zahvaljujem sinu i supruzi! Svoju pobjedu posvećujem svim stanovnicima Kazahstana; ovo je naša zajednička pobjeda! " rekao je Yeleussinov nakon svečane dodjele.

“Daniyar je kapetan i na njega je stavljena posebna odgovornost. Yeleussinov, boreći se u težinskoj kategoriji u kojoj su kazahstanski boksači nekoliko puta osvajali olimpijske zlatne medalje, dokazao je svoju superiornost. Daniyar je pokazao veliku želju za pobjedom; veliko znanje. Na Olimpijskim igrama nema laganih utakmica, pogotovo u završnoj fazi. Pobjedom je Daniyar dokazao visoku razinu kazahstanske škole boksa “, rekao je glavni trener kazahstanske boksačke momčadi Myrzagali Aitzhanov. Također je rekao da je potpora predsjednika boksačkog saveza Kazahstana Timura Kulibajeva pomogla momčadi da uspije.

Konačno, atletičarka Olga Rypakova, osvajačica zlatne medalje u troskoku u Londonu i od tada majka dvoje djece, svojoj je kolekciji dodala broncu.

Iako je Kazahstan bio plasiran niže u broju medalja nego na prethodnim Ljetnim olimpijskim igrama koje su bile domaćini prije četiri godine u Londonu, mnogi su navijači i sportski promatrači pohvalili cjelokupni nastup ekipe u Riju kao općenito uspješan. Nadamo se da će najnovija dostignuća kazahstanskih sportaša u Riju nadahnuti još mladih da se bave sportom i stvoriti temelje za daljnju snagu nacije u budućim Olimpijskim igrama.