Povežite se s nama

Rusija

'Putinova propagandna mašina provela je desetljeća pokušavajući otrovati i podijeliti naša društva' Kalniete europarlamentarka

PODJELI:

Objavljeno

on

Zastupnici Europskog parlamenta razmotrili su preporuke Posebnog odbora za strano uplitanje i dezinformacije na jutrošnjoj plenarnoj sjednici u Strasbourgu (8. ožujka). Debata je bila usredotočena na situaciju u Rusiji i nedavne odluke o zabrani Russia Today i Sputnika, kao i na Putinovu odluku da izrekne 15 godina zatvora svakome zbog iznošenja objektivnih činjenica o ruskoj invaziji na Ukrajinu. 

Glavna europarlamentarka Sandra Kalniete rekla je: “Putinova propagandna mašinerija nije pokrenuta tek 24. veljače. Ona već desetljećima djeluje u Europi pokušavajući otrovati i podijeliti naša društva. Dok traje rat u Europi, internetske platforme i tehnološke tvrtke moraju zauzeti stav proaktivno suspendirajući račune koji se bave negiranjem, glorificiranjem i opravdavanjem agresije, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti.”

Kalniete je pozvala EU da pojača sadržaj na ruskom i ukrajinskom jeziku kako bi se oduprla dezinformacijama koje dolaze iz Kremlja.

Ministarstvo istine

Visoki predstavnik EU Josep Borrell branio je odluku da se Russia Today i Sputnik zabrani emitiranje u Europskoj uniji: “Ja nisam Ministarstvo istine, ali oni nisu neovisni mediji. Oni su imovina. Oni su oružje u ekosustavu manipulacije Kremlja. [...] prema Russia Today's, glavni urednik, Russia Today je sposoban voditi informacijski rat protiv cijelog zapadnog svijeta. Oba kanala olakšavaju i sudjeluju u operacijama utjecaja uz pomoć cyber-a, uključujući one koje se pripisuju ruskoj vojnoj obavještajnoj službi, poznatom GRU-u.”

Netflix

Potpredsjednica za vrijednosti i transparentnost Věra Jourová pozdravila je odluku Netflixa da se povuče iz Rusije. Rekla je da Putin ne samo da želi da njegova nacija bude slijepa i gluha, već i apatična: “Predsjednik Putin želi da se ljudi zabavljaju, a ne da obraćaju pažnju na ono što se događa. I moj odgovor je da pozdravljam ovu odluku Netflixa, jer ne bi bilo u redu vidjeti da se Rusi zabavljaju. A u susjedstvu su ubijani Ukrajinci.”

Oglas

Komisija ima planove za novi mehanizam za sankcioniranje aktera zloćudnih dezinformacija, kao dio šireg okvira alata. EU će pojačati svoju potporu civilnom društvu i neovisnim medijima u zemljama koje nisu članice EU-a, kao i ojačati stratešku komunikacijsku sposobnost izaslanstava EU-a. Postoje i mjere prema Zakonu o digitalnim uslugama za suzbijanje dezinformacija. Borrell također tvrdi da 'bitka naracije' mora biti središnji dio Zajedničke vanjske i sigurnosne politike EU-a. 

Glasovanje o izvješću održat će se u srijedu ujutro. Nakon što prođe fazu odbora, vjerojatno će biti usvojen.

Podijelite ovaj članak:

Trendovi