Povežite se s nama

Ekonomija

Budućnost zaštite socijalnih prava u Europi

PODJELI:

Objavljeno

on

marianne_eu_tMarianne Thyssen (na slici), povjerenica EU zadužena za zapošljavanje, socijalna pitanja, vještine i mobilnost rada

Govor na uvodnoj konferenciji belgijskog predsjedavanja Vijećem Europe:

Dame i gospodo,

Zadovoljstvo mi je obratiti se ovoj publici na početku dvodnevne konferencije Vijeća Europe pod belgijskim predsjedanjem.

 Vijeće Europe i Europska unija imaju zajedničku predanost zaštiti temeljnih prava i vladavine prava u Europi.

Oboje imamo dugo i snažno iskustvo u promicanju i obrani demokracije, ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Mi smo saveznici, usko surađujemo i vodimo kontinuirani dijalog na području socijalnih prava. Socijalna prava temelj su društva u svim naprednim demokracijama u Europi i drugdje u svijetu.

Oglas

Sve države članice EU potpisale su Europsku socijalnu povelju i stranke su Europske konvencije o ljudskim pravima.

U preambuli Ugovora o Europskoj uniji stoji da države članice potvrđuju svoju privrženost temeljnim socijalnim pravima kako su definirana u Europskoj socijalnoj povelji i u Povelji Zajednice o temeljnim socijalnim pravima radnika.

A članak 151. Ugovora o funkcioniranju Europske unije izričito se poziva na Europsku socijalnu povelju.

Dame i gospodo, Ugovorom o Europskoj uniji također je utvrđeno da će Unija raditi na 'visoko konkurentnom socijalnom tržišnom gospodarstvu'. Osobno sam ovo tradicija u kojoj sam odrastao. I to je model koji sam uvijek pomagao razvijati kao političar. Uvjeren sam da je to najbolji mogući model kombiniranja konkurentnosti i prosperiteta s jakom socijalnom zaštitom i visokom razinom blagostanja.

To je ono o čemu se radi u našem socijalnom tržišnom gospodarstvu: svijest da su ekonomska i socijalna snaga našeg društva usko isprepletene i međusobno se ojačavaju.

 For me – and I can assure you for the entire Juncker Commission – strengthening the social market economy means: growth, jobs, skills and social protection.

Ovi idu ruku pod ruku. Dopustite mi da ukratko objasnim kako to vidim:

Naša agenda za rast i radna mjesta izgrađena je na tri osi: fiskalna odgovornost, strukturne reforme i ulaganja. 

(i) Za fiskalnu odgovornost ponekad se kaže da je u suprotnosti s društvenim vrijednostima Europe. Ne slažem se s ovim stajalištem. Za mene je riječ o tome da troškove krize ne prenesem na sljedeću generaciju. Riječ je o osiguravanju održivosti naših sustava socijalne zaštite i za buduće generacije.

(ii) But fiscal responsibility must be applied wisely – it must be accompanied by structural reforms. Structural reforms that do not put into question the basic values and fundamental rights which are so characteristic for our continent, but that translate those same values into a societal framework that is fit for today’s and tomorrow’s needs. This is what the structural reforms of labour markets, social security systems and tax rules – which the Commission puts so much emphasis on – is all about.

(iii) I treće, poduzeli smo niz inicijativa za mobilizaciju sredstava za ulaganja. U skladu s Junckerovim planom predviđeno je ulaganje od 315 milijardi eura za poticanje rasta i otvaranje novih radnih mjesta te ambiciozan putokaz kako bi se Europa učinila privlačnijom za ulaganja uklanjanjem regulatornih i neregulatornih uskih grla u strateškim sektorima kao što su digitalni sektor i energetika.

Job creation is very important. But we must also invest in people. Many Europeans barely have the skills they need for today’s job market, let alone tomorrow’s.

Do 20% ima samo osnovne vještine pismenosti, a 25% ima samo osnovne vještine računanja. Te će vještine biti dovoljne za samo oko 11% radnih mjesta u 2025. godini.

Dvije skupine pozivaju na posebne napore - dugotrajno nezaposleni i mladi.

Ključno je spriječiti da dugotrajna nezaposlenost postane strukturna.

I moramo učiniti sve da spriječimo obeshrabrenje cijele generacije mladih. Mladi u Europi moraju imati perspektivu zarađivanja za život kvalitetnim poslom za sebe i svoje obitelji.

The Youth Guarantee is one commitment the EU has made to its young people. Just last week, the Commission proposed on my initiative to increase substantially the pre-financing rates for projects under the Youth Employment Initiative. This means that EU money – almost €1bn – will be available on the ground faster for training, apprenticeships and first jobs experiences to young people. This is not new money but money from the European Union funds that will be mobilized faster, as getting young people into jobs is something that cannot wait.

Rast i radna mjesta, zajedno s razvojem vještina kako bi se ljudi bolje pripremili za posao i za sutrašnja društva, po mom su mišljenju najbolji instrumenti za promicanje socijalne uključenosti. Iskustvo pokazuje da nezaposlenost dovodi do socijalne isključenosti.

Kvalitetni poslovi, naprotiv, omogućavaju ljudima da stanu na vlastite noge, sudjeluju u društvu i ostvare svoja građanska i politička prava. Radno pravo EU-a, kao i Europska socijalna povelja, jamče radnicima već desetljećima visoke standarde socijalne zaštite, poput jednakog postupanja i zaštite od diskriminacije, pravo na rad na sigurnom i zdravom radnom mjestu ili pravo na zapošljavanje u drugom koordinacija država članica i socijalne sigurnosti koja je u osnovi. Morali bismo ostati oprezni i udružiti snage, kao Europska unija i Vijeće Europe, kako bismo osigurali da se ta temeljna socijalna prava poštuju i u vrijeme ekonomskih teškoća.

Dame i gospodo, naš model europskog socijalnog tržišta želi donijeti koheziju na naš kontinent. Naša je veća ekonomska konvergencija u europodručju, Europskoj uniji kao cjelini i šire. Umjesto toga, vidimo da se nažalost događa upravo suprotno.

Kriza je nesrazmjerno zahvatila najslabije u našem društvu: niskokvalificirane ljude, ljude s migracijskim porijeklom, žene, etničke manjine, osobe s invaliditetom ... Kriza je tako produbila postojeće podjele i stvorila nove. To nije problem samo onima koji su zaostali. Također predstavlja stvarnu prijetnju za naša društva u cjelini.

Vidimo osnovu za erodiranje solidarnosti. Smatra se da radnici koji dolaze iz inozemstva donose nelojalnu konkurenciju. Njihovo pravo na pristup socijalnim naknadama dovodi se u pitanje čak i kad uplaćuju sustav. A kamoli socijalna pomoć za ekonomske neaktivne ljude.

Zaštita građanskih prava dovodi do intenzivne rasprave u borbi protiv terorizma i organiziranog kriminala. Demokratske vrijednosti su pod pritiskom.

Moja je poanta da u tim okolnostima Vijeće Europe i Europska unija moraju više nego ikad nastaviti udruživati ​​snage kako bi osigurali da se zaštite temeljna građanska, politička i socijalna prava za koja smo se borili i koja karakteriziraju naš kontinent.

Ali moramo se pozabaviti i osnovnim uzrokom problema. Za mene to znači: stvaranje održivog rasta i radnih mjesta, opremanje ljudi vještinama koje su im potrebne, promicanje uključivih tržišta rada i visokih standarda socijalne zaštite. To ne samo da će koristiti ljudima koji su izravno zabrinuti, već i po mom mišljenju doprinose kohezivnom, otvorenom i demokratskom društvu.

Dame i gospodo, Junckerova komisija odlučna je povezati socijalnu s ekonomskom stranom našeg socijalnog tržišnog gospodarstva kako bi pošteno uravnotežila ekonomske slobode i socijalna prava. Gospodarski rast može biti održiv samo ako je uistinu uključiv.

Ova konferencija može pridonijeti ovoj dragocjenoj ravnoteži.

Želim zahvaliti Vijeću Europe i belgijskom predsjedništvu na organizaciji ovog događaja.

Dijelimo odlučnost da svijet učinimo boljim mjestom za rad i život.

Prihvaćam svaku priliku za napredak prema tom cilju.

Podijelite ovaj članak:

EU Reporter objavljuje članke iz raznih vanjskih izvora koji izražavaju širok raspon stajališta. Stavovi zauzeti u ovim člancima nisu nužno stavovi EU Reportera.

Trendovi