Povežite se s nama

EU

Kazahstan se okreće zemljama EU za ekonomski poticaj

Objavljeno

on

Dužnosnici Nur-Sultana aktivni dijalog između Kazahstana i EU smatraju ključnim za jačanje trgovinske, gospodarske i investicijske suradnje.

U petak je premijer Askar Mamin održao internetsku mrežu sastanak koji je okupio vladine dužnosnike iz Kazahstana i šefove diplomatskih misija zemalja EU, uključujući Njemačku, Nizozemsku, Belgiju, Finsku, Mađarsku, Francusku i druge.

Sastanak je bio usredotočen na način kretanja novim izazovima stvorenim pandemijom i izgledima za proširenje suradnje između Kazahstana i EU.

Dužnosnici Nur-Sultana aktivni dijalog između Kazahstana i EU smatraju ključnim za jačanje trgovinske, gospodarske i investicijske suradnje. Poljoprivredni posao, proizvodnja, promet, energetika, infrastruktura i građevinarstvo identificirani su kao prioritetni sektori od zajedničkog interesa u kojima se mogu izgraditi nova partnerstva. Osim toga, strane su se složile da će dalje surađivati ​​u područjima kao što su zdravstvo, zeleno gospodarstvo i klimatske promjene.

Odnosi između Kazahstana i Europske unije duboko su zastupljeni i predstavljeni su u dokumentu poznatom kao Sporazumi o poboljšanom partnerstvu i suradnji, koji je stupio na snagu ovog ožujka. Dokument pokriva 29 područja djelovanja, uključujući trgovinu, ulaganja, inovacije i razvoj infrastrukture.

EU najveće gospodarstvo Srednje Azije vidi kao potencijalno tržište za izvoz teških strojeva i transportne opreme, kao i proizvodnih i kemijskih proizvoda. Kazahstan je sa svoje strane opskrbio EU neobnovljivim izvorima energije, budući da njegovim gospodarstvom još uvijek dominiraju nafta i prirodni plin.

EU trenutno čini više od polovice izravnih stranih ulaganja u Kazahstan, s više od 150 milijardi dolara uloženo od 2005. Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) dodijelila je gotovo 9.5 milijardi dolara za 277 projekata koji se provode samo u Kazahstanu. Trgovina između Kazahstana i EU bila je vrijedna preko 15.5 milijardi dolara tijekom posljednjih osam mjeseci.

U međuvremenu, trajna pandemija ozbiljno je utjecala na ono što se smatra najbogatijim gospodarstvom Srednje Azije.

Zemlja s gotovo 19 milijuna stanovnika Kazahstan od ožujka prijavila je više od 110,684 slučajeva zaraza sa 1,796 smrtnih slučajeva. Zaključavanje zemlje započelo je 16. ožujka, a potom je nekoliko puta produženo. Oštra ograničenja koja je vlada nametnula za suzbijanje izbijanja koronavirusa zaustavila su većinu gospodarskih aktivnosti u Kazahstanu, zbog čega su mnogi ljudi ostali bez posla.

Kazahstanski bruto domaći proizvod smanjen za 3% u posljednjih osam mjeseci, prema podacima nacionalnog ministarstva gospodarstva. Proizvodnja u uslužnom sektoru pala je za 6.1%, nakon što je vlada naredila zatvoriti većinu javnih mjesta, uključujući prodavaonice ljepote, frizere, teretane i fitness klubove, tržnice s hranom i neprehranom, kina i plaže. Prema a pregled koju je provela Nacionalna poduzetnička komora u zemlji, ograničenja koja su nametnule vlasti zahvatila su 800,000 ili više od 60% malog i srednjeg poduzetništva u Kazahstanu. Oko 30% ispitanika izjavilo je da je spremno smanjiti i optimizirati svoje osoblje, što znači da će polovica zaposlenih biti otpušteno, dok će druga polovica biti prisiljena na neplaćeni dopust.

U međuvremenu su druge industrije - poput građevinarstva, poljoprivrede, prerađivačke i industrijske proizvodnje pokazale beznačajan rast.

Kazahstanska vlada radi na ublažavanju ekonomskih posljedica. Strateški plan razvoja Kazahstana odobren još 2018. godine sada se smatra alatom za osiguravanje daljnjeg razvoja gospodarstva nakon pandemije koronavirusa i globalne financijske krize. Inicijativa predviđa mjere za izgradnju izvozno orijentiranih industrija s visokom dodanom vrijednošću u prerađivačkoj industriji i poljoprivredi. Uz to, dokument se fokusira na to kako ubrzati digitalizaciju, ojačati zdravstveni sustav, poboljšati kvalitetu i dostupnost infrastrukture do 2025. godine.

"Ako govorimo o ulozi vlade, onda je, naravno, Kazahstan učinio puno", rekao je za regionalni ekonomist Eric Livny iz Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD). Interfax Kazahstan.

“Opseg fiskalnih mjera, procijenjen u novcu, premašuje 8% BDP-a. Ako pregledate sve zemlje u kojima djeluje EBRD, Kazahstan je na jednom od vodećih mjesta [prema ovom pokazatelju], a ispred njega su samo zemlje EU. Uz to, dug zemlje prema BDP-u je beznačajan ”, dodao je.

Prema izvješću izdala od strane EBRD-a početkom rujna, očekuje se da će se stvarni BDP Kazahstana smanjiti za 4 posto u 2020., prije nego što će porasti za 3 posto u 2021., "potpomognut oporavkom privatne potrošnje i višim cijenama nafte".

Ekonomija

'Integracija i uključivanje znači slušati migrantske zajednice' Johansson

Objavljeno

on

Europska komisija pokrenula je (24. studenoga) svoj najnoviji plan akcije o integraciji i uključivanju za razdoblje 2021.-2027. Akcijski plan promiče uključivanje svih, prepoznajući prepreke koje mogu ometati integraciju. 

Izgrađen je na principu da inkluzivna integracija zahtijeva napore i osobe i zajednice domaćina i iznosi nove akcije koje se nadovezuju na postignuća prethodnog akcijskog plana iz 2016. Novi pristup također promatra kako zajednice domaćini mogu pomoći migrantima da se integriraju .

Povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson rekla je: "Migranti smo 'mi', a ne 'oni'. Svatko mora igrati ulogu u osiguravanju da naša društva budu kohezivna i prosperitetna. Integracija i uključivanje znače slušanje migrantskih zajednica i osiguravanje da svi mogu uživati ​​prava bez obzira na pozadinu. Inkluzivna integracija daje iste alate i potporu potrebnu za doprinos društvu, tako da migranti mogu postići svoj puni potencijal, a naša društva imaju koristi od njihove snage i vještina. "

U Paktu o migracijama i azilu, EU naglašava da su uspješna integracija i uključivanje ključni dio dobro vođene i učinkovite politike migracija i azila. 

Akcijski plan predlaže ciljanu i prilagođenu potporu koja uzima u obzir specifične izazove različitih migrantskih skupina, poput spola ili vjerske pripadnosti. 

Nastaviti čitanje

EU

Predsjednik komisije najavio je ugovor o 160 milijuna doza cjepiva Moderna

Objavljeno

on

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila je danas (24. studenoga) da će Komisija odobriti svoj 6. ugovor za cjepivo COVID-19 s narudžbom do 160 milijuna doza cjepiva Moderna, za koje je nedavno utvrđeno da imaju 95% učinkovitosti u nedavnim pokusima. 

Komisija je također izdala narudžbe s tvrtkama CureVacc, Pfizer / BioNTech, AstraZeneca, Sanofi-GSK i Janssen Pharmaceutica. Jednom kada se dokaže da je cjepivo sigurno i učinkovito, svaka država članica primit će ga istovremeno proporcionalno, pod istim uvjetima.

Nastaviti čitanje

EU

Kazahstan kako bi osigurao da se bira više žena

Objavljeno

on

Zastupnici u Europskom parlamentu pozdravili su pokušaje Kazahstana da osigura više žena na budućim parlamentarnim izborima. To dolazi neposredno uoči sljedećih izbora, koji su određeni za 10. siječnja 2021. Time će se birati članovi donjeg doma parlamenta zemlje, poznatog kao Medžlis. Bit će to prvi parlamentarni izbori zemlje srednje azijske države bogate energijom otkako je Kassym-Jomart Toqaev 2019. naslijedio Nursultana Nazarbaeva, koji je te godine podnio ostavku nakon gotovo tri desetljeća na vlasti, piše Colin Stevens.

U odstupanju od običaja, datum pada na kraju petogodišnjeg mandata zakonodavca,

Predsjednik Tokajev kaže da je izborni i politički proces liberaliziran kako bi se omogućilo veće sudjelovanje civilnog društva. Osvrće se posebno na ono što je nazvano parlamentarnim oporbenim prijedlogom zakona - dio zakona koji je odobrio u lipnju. Prema ovoj izmjeni zakona, nevladine stranke trebale bi dobiti veću riječ u postavljanju zakonodavnog dnevnog reda.

To je važno u kontekstu Mazhilisa, donjeg doma parlamenta, gdje je vladajuća stranka Nur Otan osvojila 84 od 107 mjesta za izbor na izborima 2016. godine.

Tokajev je rekao da je još jedna pozitivna promjena bila obavezna kvota od 30 posto na stranačkim listama za žene i mlade. Za potrebe ovog zahtjeva, mladi podrazumijevaju osobe mlađe od 29 godina.

Istog se datuma održavaju izbori za tijela lokalne uprave, Maslikhate.

Trenutno u Kazahstanu postoji šest registriranih političkih stranaka. Nur Otan, čiji je čelnik bivši predsjednik Nursultan Nazarbajev, Ostale dvije snage u parlamentu su pro-poslovna Ak-Zhol, koja sebe navodi kao "konstruktivnu oporbu", i Komunistička narodna partija Kazahstana ili KNPK .

Nedavna anketa (u kojoj je ispitano 7,000 ljudi) pokazala je da 77 posto ispitanika planira glasovati.

Posljednji parlamentarni izbori održani su u ožujku 2016. godine.

Uoči izbora, ova je web stranica objavila mišljenja članova Europskog parlamenta i drugih.

Andris Ameriks, zamjenik predsjedatelja srednjoazijske delegacije u Europskom parlamentu, rekao je za EU Reporter: „Tijekom ovih izbora, stanovnici Kazahstana donijet će odluku o izboru zamjenika u sljedećih 5 godina. Vjerujem da će nacija Kazahstan napraviti pravi izbor, dok će kazahstansko vodstvo slijediti demokratske procese u ime prosperiteta i dobrobiti zemlje i njezinih ljudi. "

Dodao je: „Izrazito pozdravljam nastavak utvrđenog smjera bivšeg predsjednika Nazarbajeva u pravnim reformama i akcijama koje je poduzelo sadašnje kazahstansko vodstvo u razvoju demokracije, transparentnosti i dobrog upravljanja u zemlji.

„Uvođenje obvezne kvote od 30% žena i mladih na stranačkim listama, koju je potpisao predsjednik Tokajev, od velike je važnosti za daljnji razvoj uravnoteženog političkog života u Kazahstanu i za održavanje politike u skladu sa svjetskom praksom.

„Rezultati izbora vrlo su važni za Kazahstan, regiju Srednje Azije i za EU kao bliskog partnera Kazahstana, stoga se nadam da će ljudi iz Kazahstana biti aktivni i odgovorni u odluci tko će ih zastupati u Majilisu tijekom sljedećih pet godina.

"U vrijeme kada se cijeli svijet bori s pandemijom koja je izazvala velika socijalna previranja i izazvala nacionalne vlade, od vitalne je važnosti da ovi izbori pruže stvarni primjer međusobnog povjerenja između ljudi i vlasti."

Slovenski član RE-a Klemen Groselj, koji je stalni izvjestitelj parlamenta o Kazahstanu, rekao je: „Kazahstan je već važan partner EU-a u Srednjoj Aziji, posebno na energetskom polju, ali postoje i druge mogućnosti suradnje koje nisu u potpunosti iskorištene još.

„Gledajući nedavne događaje na Južnom Kavkazu, vjerujem da sada više nego ikad postoji obostrani interes za daljnji razvoj i jačanje postojećih odnosa. Vidim širok spektar konkretnih prilika za suradnju u bliskoj budućnosti, na primjer u okviru Zelenog dogovora i digitalizacije. "

Na izborima je dodao: „Očekujem da će kazahstanske vlasti zajamčiti potrebne uvjete za slobodan i pošten izborni postupak, istovremeno pružajući odgovarajuće mjere predostrožnosti u svjetlu trenutne epidemije COVID-19. Otvoreni, sigurni, transparentni i pošteni izbori mogu biti čvrst temelj za budući rast naše gospodarske i političke suradnje s Kazahstanom. "

Europarlamentarka Zelenih Viola von Cramon primijetila je: „S padom ruskog utjecaja i postupno agresivnom Kinom, republike srednje Azije, uključujući Kazahstan, signaliziraju određenu otvorenost prema EU. To je pozitivan znak.

"Poduzeti su pozitivni koraci u jamčenju osnovnog prava na okupljanje i istragu mučenja od strane službenika za provođenje zakona. Sad je pitanje dokle će ići kontrolirana demokratizacija.

„S obzirom na predstojeće izbore, dobrodošla promjena je postojanje obvezne kvote od 30% za žene i mlade, kao i povećana uloga oporbe u zakonodavnom procesu. Kako će se rangirati ljestvice na listi i hoćemo li vidjeti doista kritičnu oporbu kako se uvećava u donjem domu parlamenta? Mi ćemo vrlo pozorno pratiti ove promjene. "

Peter Stano, glasnogovornik EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku. rekao za ovu web stranicu: "EU pozdravlja poziv upućen OESS-ovom Uredu za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i članovima Europskog parlamenta da promatraju parlamentarne izbore u Kazahstanu 10. siječnja 2021. U svjetlu tekućih procesa reformi i modernizacije u Kazahstanu , posebno usvajanje zakona o izborima i političkim strankama (svibanj 2019.), EU očekuje da se izbori provode na slobodan, otvoren i transparentan način, u potpunosti poštujući slobode izražavanja i okupljanja. "

Rekao je: "EU pozdravlja što će se prvi put na stranačkim listama za žene i mlade zajednički uvesti kvota od 30 posto. EU potiče Kazahstan da iskoristi savjete i stručnost OESS-ovog Ureda za demokratske institucije i ljudska prava ( ODIHR) i Europskoj komisiji za demokraciju putem zakona (Venecijanska komisija) i u potpunosti provesti prethodno dane preporuke i sve buduće. "

Fraser Cameron, direktor EU / Azijskog centra sa sjedištem u Bruxellesu, rekao je da bi izbori "trebali označiti još jedan korak naprijed u stalnom napretku Kazahstana prema otvorenijem i demokratskijem društvu".

Bivši dužnosnik Europske komisije dodao je: "Bilo bi važno omogućiti više stranaka da se natječu nego što je to bio slučaj tijekom prošlih parlamentarnih izbora."

Nastaviti čitanje
Oglas

Facebook

Twitter

Trendovi