Povežite se s nama

koronavirusa

Poštujte prava starijih osoba prilikom izlaska iz pandemije # COVID-19

PODJELI:

Objavljeno

on

Mnogi stariji ljudi u domovima za njegu postali su žrtve COVID-19. Mnogi su se također suočili s višemjesečnom izolacijom i ograničenjima često oštrijima od onih koja se provode za druge dijelove stanovništva.

Agencija EU za temeljna prava (FRA) razmatra kako je pandemija utjecala na prava starijih ljudi. Naglašava potrebu za pristupom zasnovan na pravima dok vlade oblikuju svoje izlazne strategije.

"Svatko ima ista prava, bez obzira na to koliko godina ima", naglasio je direktor FRA-e, Michael O'Flaherty. „Kako prelazimo na„ novu normalu “, vlade moraju obratiti posebnu pozornost na potrebe starijih ljudi i osigurati da se s njima jednako postupa. Tek tada će stariji ljudi moći vratiti svoj život dostojanstveno i s poštovanjem. "

Države članice EU počele su se baviti pandemijom između 1. i 31. svibnja 2020. Iako vlade žele zaštititi najugroženije u našim društvima, neke mjere COVID-19 pobuđuju zabrinutost zbog prava starijih ljudi.

Pravo na život - stopa smrtnosti među starijim ljudima bila je mnogo viša nego među ostalim dobnim skupinama - posebno u institucionalnim okvirima, što služi za naglašavanje ranjivosti i potrebe pomnog praćenja starijih ljudi u takvim okruženjima.

Pristup zdravstvenoj skrbi - kako su nacionalni zdravstveni sustavi bili pod pritiskom, liječnici su bili prisiljeni odlučiti koga će liječiti. U nekim su zemljama EU vlasti ili zdravstvena tijela izdale smjernice u kojima se sugerira dob pacijenta kao kriterij za davanje prednosti liječenju.

Nedostatak ispitivanja - nedostajalo je testiranje stanara i osoblja domova za njegu. Do kraja svibnja ispitivanje je bilo planirano ili je u tijeku samo u trećini zemalja EU-a. Stroža ograničenja - mnoge su zemlje EU imale stroža pravila za starije ljude nego za opću populaciju.

Oglas

Istodobno, sve su zemlje uvele posebne mjere za pomoć starijim osobama u pristupu uslugama ili korištenju javnog prijevoza. Izolacija - nedostatak socijalnih kontakata uzeo je danak na tjelesnoj i mentalnoj dobrobiti starijih ljudi. Mnoge lokalne inicijative podržavale su ljude u domovima za njegu. Kašnjenja u zdravstvenoj skrbi - mnoge su zemlje obustavile nehitreno liječenje, što je utjecalo na mnoge starije ljude koji imaju zdravstvena stanja koja zahtijevaju liječenje. Zemlje EU trebaju bolje podatke kako bi razumjele kako je pandemija utjecala na starije ljude kako bi im pomogle u donošenju odluka utemeljenih na dokazima za budućnost.

Kako se naša društva ponovno otvaraju, vlade bi se trebale brinuti o potrebama starijih ljudi jer će im prijelaz u 'novu normalu' vjerojatno biti sporiji i teži. Bilten se također bavi ostalim implikacijama vladinih mjera u borbi protiv pandemije na temeljna prava: izvanredno stanje; mjere za suzbijanje virusa i ublažavanje njegovog utjecaja na društveni život, obrazovanje, rad, pravosudni sustav i putovanja u EU i unutar nje; utjecaj virusa na druge ranjive skupine, poput osoba s invaliditetom, pritvorenika, beskućnika i žrtava obiteljskog nasilja. FRA će nastaviti pratiti situaciju i objavljivati ​​redovita ažuriranja, oslanjajući se na dokaze prikupljene u svim zemljama EU.

Podijelite ovaj članak:

EU Reporter objavljuje članke iz raznih vanjskih izvora koji izražavaju širok raspon stajališta. Stavovi zauzeti u ovim člancima nisu nužno stavovi EU Reportera.

Trendovi