Izjava prvog potpredsjednika Fransa Timmermansa i povjerenice Vere Jourová o 80th godišnjici #Kristallnacht (Night of Broken Glass)

| Studenog 8, 2018

Prije 80 godina sutra (9 studeni), životi i povijest Židova u Europi se zauvijek promijenili u jednoj noći. Antisemitizam nacističkog režima sponzoriran od strane države potaknuo je ubojstvo Židova, gorenje sinagoga i pljačku židovskih poduzeća i židovskih kuća.

Oko trideset tisuća židovskih ljudi deportirano je tijekom Kristallnacht, događaja koji je obilježio početak holokausta i istrebljenje šest milijuna Židova. Danas moramo pauzirati i razmišljati o ovim događajima i podsjetiti se zašto moramo učiniti sve što je u našoj moći kako bismo to spriječili da se opet ponovi.

Postoji razlog da budemo budni, jer unatoč užasima naše prošlosti, nedavni razvoj pokazuje da je antisemitizam još uvijek prisutan u našem društvu; još uvijek postoje pojedinci koji poriču da su se i ti događaji dogodili. Židovi se još uvijek napadaju i prijete na ulicama mnogih zemalja EU; govor mržnje i dalje se širi i još uvijek postoji prostor za poticanje nasilja, a ne najmanje on-line. Mržnja je započela s riječima i završila nasiljem. I tu tendenciju ponovno vidimo šokantnim ubojstvima u Toulouseu, Bruxellesu, Parizu i Kopenhagenu, a najnovije u Pittsburghu u Sjedinjenim Državama.

Ne možemo dopustiti da naše društvo pate od kolektivne amnezije. Imamo dužnost kontinuirano podučavati naše mlade generacije o tome i kako ugušiti unutarnje demone Europe - tako da nitko ne zaboravlja. Zato imamo posvećena sredstva za europsko sjećanje i zašto Komisija pomaže u podizanju svijesti i educiranju ljudi o holokaustu.

Bolje da se borimo protiv antisemitizma, moramo bolje razumjeti. Zbog toga Komisija nastavlja podržavati zemlje članice i civilno društvo za poboljšanje izvještavanja o antisemitizmu u EU. Imamo koordinatora Komisije za borbu protiv antisemitizma kako bismo se povezali sa židovskim zajednicama i jačali suradnju s međunarodnim organizacijama, državama članicama i nevladinim organizacijama. Horizon 2020 projekt 'Europska istraživačka infrastruktura za holokaust' najveći je istraživački program za holokaust koji financira EU, s proračunom od € 8 milijuna i ciljem jačanja mreže europskih istraživanja o holokaustu.

Židovi se nikad više ne bi trebali pitati jesu li oni ili njihova djeca imala budućnost u Europskoj uniji. Nikada ne bi trebali pitati hoće li vlasti ostati na svojoj strani kako bi jamčile njihovu sigurnost. Nitko se ne bi trebao bojati ići u sinagogu ili nositi kippu u Europskoj uniji. Danas, kao i svaki dan, Europska komisija stoji čvrsto protiv svih oblika antisemitizma. Nastavit ćemo neumoljivo boriti se protiv predrasuda i stereotipa u Europi, tko god to smatra, a mi ćemo uvijek braniti pravo ljudi da prakticiraju svoju religiju - što god to bilo - slobodno i bez straha.

pozadina

Europska komisija ima niz akcija za borbu protiv antisemitizma, kao što je praćenje provedbe europskog zakonodavstva u borbi protiv antisemitizma i usmjeravanje država članica o tome kako se boriti protiv antisemitskog zločina iz mržnje i govora mržnje.

U 2015-u, prvi potpredsjednik Timmermans i povjerenik Jourová imenovali su koordinatora Komisije za suzbijanje antisemitizma kako bi se povezali sa židovskim zajednicama i ojačali suradnju s međunarodnim organizacijama, državama članicama i nevladinim organizacijama.

Danas (8 studeni) Agencija EU za temeljna prava objavit će podatke država članica o antisemitskim incidentima. To pokazuje da snimanje takvih incidenata nije uvijek učinkovito ili usporedivo. To pridonosi nedovoljnom izvještavanju o opsegu, prirodi i obilježjima antisemitizma koji se javlja u EU danas. Na 10 prosincu 2018, Agencija za temeljna prava Europske unije predstavit će rezultate velikog istraživanja o iskustvu i percepciji židovske zajednice antisemitizma u EU.

Na 8 i 9 studenom 2018, Europska komisija također održava godišnju edukaciju o antisemitizmu za osoblje Komisije s ciljem podizanja svijesti o borbi protiv antisemitizma.

Šire kako bi se borila protiv širenja govora mržnje u Europi, Europska komisija pokrenula je Kodeks ponašanja EU-a u borbi protiv ilegalnog online govora mržnje u svibnju 2016, s Facebookom, Twitterom, YouTubeom i Microsoftom.

Više informacija

Borba protiv antisemitizma

Pregled podataka o antisemitizmu iz Agencije za temeljna prava Europske unije (dostupan u petak 9 studenog)

Oznake: , , , , , , , ,

Kategorija: Naslovna stranica, Antisemitizam, EU, uništenje, Izrael