Povežite se s nama

Erasmus +

Govor Androulle Vassiliou: 'Obrazovanje pruža nadu za pravednije i otvorenije društvo'

PODJELI:

Objavljeno

on

Učitelj pisanje na blackboard564„Dame i gospodo, drago mi je što sam ovdje s vama kako bismo pokrenuli Erasmus+, novi program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport. Želio bih zahvaliti mađarskim vlastima na domaćinstvu ovog događaja.

“Dum spiro spero” – “Dok dišem nadam se”. Ove riječi grčkog pjesnika Teokrita podsjećaju nas da je nada vitalni dio ljudskog iskustva. U razdobljima krize, naše demokratske institucije imaju dužnost ponuditi nadu našim građanima; vlade ponuditi nadu kroz svoje politike. Vjerujem da obrazovanje može vratiti nadu u našu sposobnost odabira i oblikovanja društva u kojem želimo živjeti. Obrazovanje je sigurno jedno od mjesta gdje možemo ponovno otkriti svoje vrijednosti i osjećaj identiteta.

“Često čujemo da se naše škole i sveučilišta moraju prilagoditi potrebama poslodavaca. I to je naravno istina: naše obrazovne ustanove doista bi trebale otvoriti svoja vrata svijetu oko sebe i surađivati ​​s lokalnim partnerima kako bi osigurale da njihovo podučavanje ide u korak s društvenim i ekonomskim promjenama. Ali obrazovanje mora biti više od toga: ono je jedan od naših najmoćnijih alata za oblikovanje budućnosti našeg društva, uključujući način na koji razmišljamo i organiziramo svijet rada. Ako želimo društvo koje je otvoreno, pravedno, demokratsko i dinamično, onda zasigurno stvaranje tog društva počinje u učionici.

“Vjerujem da obrazovanje može vratiti nadu u pošteno društvo – ali samo ako naučimo iz krize. Jedna od najhitnijih lekcija jest ta da mnoga naša gospodarstva nisu bila ni održiva ni uključiva: premalo je ljudi dijelilo dobrobiti globalizirajućeg gospodarstva, mnogima su njihove plaće stagnirale tijekom dugoročnog razdoblja, a neki su postali ovisni o kreditu kao načinu održavajući svoj životni standard. O svemu tome obrazovanje ima što reći. Samo podizanjem vještina ljudi i njihovim pripremanjem za složenost modernog života možemo stvoriti pravednije, održivije društvo. Danas započinjemo novo poglavlje u velikoj priči. Erasmus otvara umove i mijenja živote već više od tri milijuna ljudi; postalo je simbolom nekih od najdragocjenijih vrijednosti i težnji Europske unije.

„Novi program koji danas ovdje pokrećemo, Erasmus+, proširit će tu priliku na još četiri milijuna ljudi, dajući im priliku da studiraju, obučavaju se, rade i volontiraju u novoj zemlji, u novoj kulturi, na novom jeziku, s novi prijatelji. S novim proračunom od gotovo 15 milijardi eura – 40 % većim od današnjeg – Erasmus+ nudi nadu mladim ljudima diljem Europe te ljudima i institucijama koje ih pripremaju za život. To će se pretvoriti u stvarno, trenutačno i znatno povećanje mogućnosti za mađarske studente i mlade ljude te za institucije. U 2014. Mađarska može očekivati ​​31.3 milijuna eura od programa Erasmus+, što je 11% više nego što je primila 2013. od programa Cjeloživotno učenje i Mladi na djelu.

„Svi će mađarski sektori imati koristi u 2014.: bit će 13.1 milijuna eura za visoko obrazovanje, 7.9 milijuna eura za VET, 3.5 milijuna eura za školsko obrazovanje, 1 milijun eura za obrazovanje odraslih i 4.2 milijuna eura za aktivnosti mladih. [1.5 milijuna eura je za naknade za upravljanje.] Procjenjujemo da će u razdoblju 2014. – 2020. Erasmus+ pomoći gotovo 100,000 64,000 mađarskih studenata, mladih ljudi i osoblja za obrazovanje, osposobljavanje i mlade da steknu iskustvo mobilnosti u inozemstvu (u usporedbi s oko XNUMX XNUMX u prethodnim programima). ).

“Danas imate priliku razgovarati o novom programu i saznati kako funkcionira. Moje službe, kao i nacionalne agencije za Erasmus+ u Mađarskoj, tu su da odgovore na vaša pitanja, a mi ćemo vam biti na usluzi sljedećih sedam godina. Potaknuo bih vas da istražite novu Erasmus+ web stranicu, koja pokazuje našu predanost jasnim komunikacijama. Ono što želim učiniti ovog jutra je naglasiti zašto je Erasmus+ toliko važan i zašto želimo da budete dio njega.

Oglas

“Tijekom protekle četiri godine radio sam na tome da obrazovanje i obuku stavim u središte planova Europske unije za rast i radna mjesta. Naš ljudski kapital – znanje, vještine i kreativnost naših ljudi – omogućit će inteligentan, održiv i uključiv rast kakav svi želimo vidjeti. Erasmus+ tu viziju pretvara u stvarnost. Danas je obrazovanje u središtu kreiranja politike EU-a. Svake godine, kada radimo s našim državama članicama na utvrđivanju prioriteta za reformu, Komisija potiče sve vlade da moderniziraju svoje obrazovne sustave i ulažu u njih. Naša je poruka jasna: ulaganje u obrazovanje i osposobljavanje mora se nastaviti čak i dok konsolidiramo naše javne financije.

„Zbog toga Erasmus+ podržava sve razine obrazovanja, od virtualnih platformi za školske učitelje do jedinstvenih potreba odraslih učenika. Pomirit ćemo pravednost i izvrsnost samo razumijevanjem putovanja od jedne do druge faze obrazovanja i gradnjom mostova između njih. To znači da će, više nego ikad prije, Erasmus+ podržavati dugoročno oblikovane političke ciljeve koje smo dogovorili na europskoj razini, a koji su jasno postavljeni u našim strategijama za obrazovanje i osposobljavanje.

„Zajedno s našim državama članicama složili smo se da je rano napuštanje školovanja hitan prioritet; stoga će Erasmus+ dijeliti najbolja rješenja iz cijele Europe. Identificirali smo loše vještine čitanja kao ozbiljan problem; Erasmus+ će financirati nove prekogranične projekte za rješavanje toga. Znamo da naše znanje stranih jezika zaostaje; Erasmus+ će podržati inicijative za njihovo jačanje. Moramo otvoriti obrazovanje novim tehnologijama; Erasmus+ će poduprijeti bolju upotrebu ICT-a za učenike i nastavnike. Naši sustavi strukovnog obrazovanja prečesto iznevjeravaju naše mlade ljude; Erasmus+ pomoći će u njihovoj modernizaciji. Studenti koji žele studirati magistarski studij u inozemstvu imaju problema s dobivanjem kredita; Erasmus+ će dati novo jamstvo za kredit. Naša sveučilišta ne surađuju dovoljno blisko s poduzećima; Erasmus+ će ih okupiti kako bi stvorili nove saveze koji potiču inovacije.

„U svim ovim izazovima, nacionalna ministarstva i odjeli za obrazovanje nastavit će igrati vodeću ulogu uz obrazovne institucije i nastavnike koji oživljavaju viziju. U Mađarskoj ste već dali nekoliko važnih prijedloga zakona o obrazovanju. A od 2012. uključeni ste u opću reformu visokog obrazovanja, školskog obrazovanja, strukovnog obrazovanja i osposobljavanja i cjeloživotnog učenja. Ali Europska unija sada može ponuditi više podrške i više resursa nego ikad prije, budući da se i sam svijet obrazovanja globalizira i suočava sa skupom zajedničkih izazova koji zahtijevaju suradnju, prekogranični prijenos inovacija i razmjenu ideja. Zbog toga Erasmus+ označava novo partnerstvo između svih aktera na svim razinama, od lokalne preko europske do globalne.

“Da bi ovo partnerstvo funkcioniralo, potrebni su nam najbolji dostupni podaci. Zato surađujemo s OECD-om kako bismo podržali istraživanja kao što su PISA i PIAAC. Ali ovo nije samo pitanje ligaških tablica; iza brojeva krije se važna priča. Učinak naših najbolje rangiranih zemalja otkriva da su njihovi sustavi spremni opremiti mlade ljude kombinacijom kompetencija potrebnih ne samo za današnji svijet rada nego i za otvaranje novih radnih mjesta i rast sutrašnjice. Suprotno tome, fokusiranje na ono što najbolje funkcionira daje nam jasnije razumijevanje takozvane 'neusklađenosti vještina' o kojoj svi govore.

„Ako Erasmus+ označava novo partnerstvo u obrazovanju, tada svaki partner mora preuzeti svoju odgovornost. Osposobljavanje mladih ljudi potrebnim vještinama i kompetencijama primarna je odgovornost formalnih obrazovnih sustava država članica. Naša uloga u Europskoj komisiji nije samo podržati te politike, već i obogatiti učenje mladih usmjeravajući ih neformalnim putovima obrazovanja i osposobljavanja te promicanjem građanskog sudjelovanja. Erasmus+ će tako funkcionirati, graditi multifunkcionalna partnerstva koja mogu pomoći našim građanima da poboljšaju svoje kompetencije i vještine na način na koji formalni obrazovni sustavi često ne uspijevaju.

„Ova nova dimenzija bila je ključna za moju viziju programa koji bi nudio prilike ljudima različite dobi, pomažući im da prošire raspon svojih vještina i kompetencija. Mobilnost u svrhu učenja ostaje u srcu novog programa – kao što i treba. Stoga odvojimo nekoliko sekundi da se podsjetimo zašto je Erasmus postao simbol nekih od naših najdragocjenijih vrijednosti i težnji. Studiranjem, usavršavanjem, radom i volontiranjem u drugoj zemlji mladi razvijaju neke od vještina koje će im služiti do kraja života. Uče stajati na vlastitim nogama. Uče živjeti i raditi s ljudima iz druge kulture. Oni uče novi jezik i drugačiji način razmišljanja. Oni svijet vide tuđim očima. Ukratko, otvaraju svoje umove. Erasmus+ znači Europa otvorena prema svijetu. Po prvi put, naš novi program otvoren je za treće zemlje, omogućujući studentima iz cijelog svijeta da dio studija provedu u zemlji EU-a i obrnuto. Ali vrijednost mobilnosti vodi nas do jednog od paradoksa našeg vremena. Unatoč rekordnim razinama nezaposlenosti, jedan od tri poslodavca ne može pronaći ljude s pravim vještinama za popunjavanje slobodnih radnih mjesta. Danas dva milijuna radnih mjesta diljem EU-a čeka na pravi profil. Sama mobilnost ne može riješiti ovaj problem, ali pruža važan dio našeg odgovora.

„Drugi dio odgovora je kako reformiramo naše sustave strukovnog obrazovanja i osposobljavanja. One zemlje s jakim strukovnim sustavima često uživaju niže razine nezaposlenosti mladih. U tom smislu, Komisija prima na znanje novi mađarski zakon o strukovnom osposobljavanju koji je donesen prošlog rujna, te posebno podupire prijelaz na „dualni model” višeg srednjeg strukovnog obrazovanja i reformu kvalifikacijskog sustava koji bi mladim ljudima trebao omogućiti više vještina relevantnih za tržište rada. Kako bi se ojačala kvaliteta i relevantnost strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, Erasmus+ će financirati nove saveze između pružatelja osposobljavanja i poduzeća kako bi se moderniziralo strukovno poučavanje – i povećala kvaliteta i kvantiteta naukovanja diljem Europe. Erasmus+ će također sadržavati odjeljak posvećen sportu – po prvi put u proračunu EU-a.

“Naš cilj je dvostruk; s jedne strane, uhvatiti se u koštac s transnacionalnim prijetnjama koje muče svijet sporta, kao što su namještanje utakmica, nasilje i doping, kroz projekte suradnje koji okupljaju ključne aktere sa cijelog kontinenta. A s druge strane, promicati društvenu vrijednost sporta – gdje sport služi kao sredstvo za promjene, za društvenu uključenost, zdravlje ili dvojne karijere. Usredotočit ćemo se na projekte na lokalnoj razini koji imaju jasnu europsku dimenziju i koji iskorištavaju potencijal sporta za oblikovanje bolje budućnosti za naše građane.

“Ministri, dame i gospodo,

“Naš prioritet mora biti poduzimanje akcija u ime naših mladih ljudi. Ne treba im više inteligencije, energije ili iskre kreativnosti – ovih kvaliteta već imaju u izobilju. Ali mi imamo dužnost modernizirati svoje sustave obrazovanja i osposobljavanja, formalne i neformalne. Oni moraju ponuditi pravu mješavinu vještina koje zahtijeva život u složenom društvu. A mi imamo dužnost pomoći mladim ljudima u prijelazu iz jedne faze obrazovanja u drugu i, konačno, u svijet rada. Ovo je misija u kojoj ne smijemo dopustiti neuspjeh: našim mladim ljudima moramo dati alate koji će im omogućiti da pronađu vlastiti put do sreće, ispunjenja i mjesta u društvu. Ovdje Europa može napraviti razliku. Erasmus+ se odaziva ovom pozivu. Nudi novo partnerstvo između svih aktera obrazovanja, osposobljavanja i mladih. Nudi novo partnerstvo između obrazovanja i svijeta rada. I nudi četiri milijuna ljudi priliku studirati, trenirati, raditi ili volontirati u drugoj zemlji. Zauzmimo se stoga za Europu koja je otvorena među svojim susjedima i otvorena prema svijetu. Ovo je moja nada za mlade ljude Europe. Ovo je moja vizija za Erasmus+.”

Podijelite ovaj članak:

EU Reporter objavljuje članke iz raznih vanjskih izvora koji izražavaju širok raspon stajališta. Stavovi zauzeti u ovim člancima nisu nužno stavovi EU Reportera.

Trendovi