Povežite se s nama

Pravo EU

Ulazak u uredu novih članova na sud pravde i Općem sudu

PODJELI:

Objavljeno

on

100000000000018500000211ABE42000Broj nezavisnih odvjetnika na Sudu pravde povećan je na devet – izjava1 priložen Završnom aktu Međuvladine konferencije koja je usvojila Lisabonski ugovor kaže da „ako, u skladu s člankom 252. prvim stavkom Ugovora o funkcioniranju Europske unije, Sud pravde zatraži da se broj odvjetnika Općenito će se povećati za tri (jedanaest umjesto osam), Vijeće će se jednoglasno složiti o takvom povećanju. U tom se slučaju Konferencija slaže da će Poljska, kao što je već slučaj za Njemačku, Francusku, Italiju, Španjolsku i Ujedinjeno Kraljevstvo, imati stalnog generalnog odvjetnika i više neće sudjelovati u sustavu rotacije, dok će postojeći sustav rotacije uključuju rotaciju pet generalnih odvjetnika umjesto tri '.

Sud pravde zatražio je 16. siječnja 2013. da se broj generalnih odvjetnika poveća za tri. Posebno je istaknuo da su, nakon uzastopnih pristupanja novih država članica EU, i zbog prilagodbe institucionalnog okvira EU u vezi s stupanjem na snagu Lisabonskog ugovora i novih područja nadležnosti dodijeljenih Europskoj uniji. Sud je tim Ugovorom broj predmeta neprekidno povećavao već niz godina.

Vijeće je odlukom od 25. lipnja 2013. odlučilo povećati broj generalnih odvjetnika na devet s učinkom od 1. srpnja 2013. i na jedanaest s učinkom od 7. listopada 2015.

Odlukom od 16. listopada 2013., predstavnici vlada država članica imenovali su Macieja Szpunara generalnim odvjetnikom za razdoblje od 16. listopada 2013. do 6. listopada 2018. godine.

Uz to, zbog ostavke g. Una Lõhmusa, odlukom od 26. lipnja 2013. predstavnici vlada država članica imenovali su gđu Küllike Jürimäe, sutkinju Općeg suda, sutkinjom na Sudu u tom razdoblju od 6. listopada 2013. do 6. listopada 2015. Odlukom od 16. listopada 2013. Lauri Madise imenovana je sutkinjom Općeg suda za razdoblje od 6. listopada 2013. do 31. kolovoza 2016. godine.

U kontekstu djelomičnog obnavljanja članstva Općeg suda, odlukom od 16. listopada 2013. predstavnici vlada država članica obnovili su mandat Irene Pelikánová za razdoblje od 1. rujna 2013. do 31. kolovoza 2019.

Na svečanoj sjednici održanoj danas u Luksemburgu, novi članovi Suda i Općeg suda Europske unije položili su prisegu pri stupanju na dužnost.

Oglas

Životopis Macieja Szpunara

Rođeni 1971; diplome prava na Sveučilištu Šleska i na Europskom koledžu u Bruggeu; Doktor prava (2000); habilitirani doktor pravnih znanosti (2009.); Profesor prava (2013); Gostujući stipendist na Jesus Collegeu, Cambridge (1998), Sveučilištu u Liegu (1999) i Europskom sveučilišnom institutu, Firenca (2003); pravnik (2001.-08.), član Odbora za međunarodno privatno pravo Komisije za civilno-pravnu kodifikaciju pri Ministarstvu pravosuđa (2001.-08.); član Upravnog odbora Akademije za europsko pravo, Trier (od 2008.); član Istraživačke skupine za postojeće privatno pravo EZ-a ('Acquis Group') (od 2006.); Državni podtajnik u Uredu Odbora za europske integracije (2008-09), zatim u Ministarstvu vanjskih poslova (2010-13); Potpredsjednik Znanstvenog odbora Instituta za pravdu; Agent poljske vlade u velikom broju slučajeva pred sudom Europske unije; Šef poljskog izaslanstva na pregovorima o Ugovoru o stabilnosti, koordinaciji i upravljanju u ekonomskoj i monetarnoj uniji; član uredništva niza pravnih časopisa; autor brojnih publikacija iz područja europskog prava i međunarodnog privatnog prava; Generalni odvjetnik na Sudu od 23. listopada 2013.

Životopis Küllike Jürimäe

Rođen 1962; diplomirani pravnik, Sveučilište u Tartuu (1981-86); Pomoćnik javnog tužitelja, Tallinn (1986-91); Diploma, Estonska škola diplomacije (1991.-92.); Pravni savjetnik (1991.-93.) I glavni savjetnik u Trgovačko-industrijskoj komori (1992.-93.); Sudac, žalbeni sud u Talinu (1993-2004); Europski magistri iz ljudskih prava i demokratizacije, sveučilišta u Padovi i Nottinghamu (2002-03); Sudac Općeg suda od 12. svibnja 2004. do 23. listopada 2013 .; Sudac na Sudu od 23. listopada 2013.

Životopis od Lauri Madise

Rođeni 1974 .; diplome prava (sveučilišta u Tartuu i Poitiersu); Savjetnik u Ministarstvu pravosuđa (1995.-99.); Voditelj tajništva ustavnog odbora estonskog parlamenta (1999.-2000.); Sudac prizivnog suda u Tallinnu (od 2002); Član Ispitne komisije sudaca (od 2005.); sudjelovanje u zakonodavnom radu koji se odnosi na ustavno pravo i upravno pravo; Sudac Općeg suda od 23. listopada 2013.

Podijelite ovaj članak:

EU Reporter objavljuje članke iz raznih vanjskih izvora koji izražavaju širok raspon stajališta. Stavovi zauzeti u ovim člancima nisu nužno stavovi EU Reportera.
Oglas

Trendovi